Calvar în marile oraşe, sub cupola de foc. Căldura extremă vine la pachet cu poluarea
Canicula se extinde în aproape toată țara. Iar în weekend, temperaturile vor depăși 40 de grade în județele din sud, inclusiv în Capitală. Meteorologii, care au emis noi avertizări cod galben și portocaliu, nu exclud să urce la roșu gradul de alertă. Pentru orașele aglomerate, căldura extremă vine la pachet cu poluarea emisă de autovehicule și sistemele de climatizare care funcționează non-stop.
București. Ora prânzului. Temperatura aerului a ajuns la 39 de grade. Bulevardele aglomerate cu mașini contrastează cu trotuarele aproape pustii. Doar în parcuri, la umbra copacilor, oamenii reușesc să respire. Unii chiar fac ceva mișcare.
Dan Gheorghe, jurnalist TVR: Bucureștenii au la dispoziție aproape 500 de cișmele, majoritatea în parcurile Capitalei.
Pe marile bulevarde asfaltul fierbe. În intersecții, când mașinile stau în coloane la semafor, aerul fierbinte ustură și irită ochii și gâtul pietonilor.
Roxana Bojariu, climatolog: Sunt zone în oraș unde ai doar asfalt și evident că acolo temperaturile pot să ajungă la diferențe față de zonele umbrite și de 12 grade.
Riscurile pentru sănătatea oamenilor sunt tot mai mari.
Beatrice Mahler, medic primar pneumolog: Cele mai mari probleme atunci când crește temperatura le pune creșterea ozonului, la nivelul solului, care este o substanță care induce inflamație în căile aeriene.
Oana Neneciu, coordonator Aerlive: Din păcate, noi nu avem date foarte foarte răspândite pe zona de noxe. Nu se măsoară, din păcate, la nivelul rețelei naționale, dar nici în senzorii independenți nu se poate măsura. Și nu avem date foarte concludente.
Zilele următoare vor fi și mai toride. Meteorologii nu exclud să emită o nouă avertizare cod roșu pentru Capitală și câteva județe din sudul țării.
Mihai Timu, meteorolog: Estimăm că acest vârf al valului de caniculă să îl înregistrăm sâmbătă, când în partea de sud și sud vest, vom depăși la amiză 40 de grade la umbră. Prin sudul Olteniei, sud-vestul Banatului posibil să fie 43 de grade.
Dar săptămâna viitoare România va fi măturată de ploi și vijelii.

