Piedone, demis de la șefia ANPC, reacționează după apariția stenogramelor: ”Statul mă acuză că sunt om”
Cristian Popescu Piedone, demis miercuri de premierul Bolojan de la conducerea Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor, a transmis într-un mesaj pe Facebook că i s-a încălcat ”dreptul la demnitate, la viață privată și dreptul de a fi om”, după stenogramele apărute în cazul controlului de la un hotel din Sinaia, dar și cu discuții private între acesta și soția lui.
Fostul președinte al ANPC a reacționat într-un mesaj pe Facebook cu privire la interceptările discuțiilor sale private, după ce anchetatorii au descoperit că avertizase Hotelul Internațional din Sinaia că urmează să fie vizat de controale.
”Statul mă acuză că…sunt om. Că am slăbiciuni, că am prieteni, că mă cert cu nevasta, că sunt mândru (uneori, exagerez ce-i drept)….Sunt tot ce vor ei și poate chiar mai mult. Sunt OM. Degetul mulțimii e îndreptat spre mine, a doua oară, pentru că așa spune statul. Un stat ale cărui legi sunt aplicate pe dușmani, dar sunt interpretate cu prietenii. Căci, până să ne judece judecătorii, suntem supuși judecății în piața publică, suntem condamnați înainte să apucăm să ne apărăm. Ni se disecă viața, ni se „recomandă” să ne lepădăm de anumiți prieteni ca de Satana. De nevastă-mea nu vreau. Cicăleala ei mi-a fost singurul meu prieten, constant, de-a lungul anilor. Aceia care „hăhăiesc” și se bucură că Piedone a fost pus iar la pământ, cu lovituri din spate, uită un lucru foarte important: oricând, oricui îi poate veni rândul”, a scris el.
De asemenea, Piedone a subliniat că se va apăra atât pe el însuși, cât pe ”cei care nu se pot apăra”.
”Mie mi s-a încălcat dreptul la demnitate, la viață privată și dreptul de a fi OM. Toate lucrurile urâte pe care le-am scos la suprafață, cu ajutorul colegilor mei de la ANPC și din instituțiile cu care am colaborat, există și vor continua să existe atâta timp cât legea nu se va schimba în favoarea consumatorului. N-am pus eu gândacii în bucătării, nu am țesut eu pânzele de păianjen și nu am pus eu mâncarea alterată în farfuriile oamenilor. Toate acestea există și chiar cu ajutorul acestui stat care, astăzi, mă acuză pe mine că fac circ”, a adăugat Cristian Popescu Piedone în mesaj.
Fostul șef al ANPC a încheiat mesajul său de pe rețeaua de socializare cu mențiunea: ”călăii încep să semene cu victimele”.
Cristian Popescu Piedone a fost plasat sub control judiciar de procurorii anticorupţie într-un dosar în care este acuzat că ar fi avertizat un hotel din Sinaia că urmează să efectueze acolo un control.
Potrivit DNA, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secţia de combatere a corupţiei au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi luarea măsurii controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, începând cu ziua de marţi, faţă de Cristian Victor Popescu Piedone pentru săvârşirea infracţiunii de folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii.
Cristian Popescu Piedone nu este la primul dosar penal. El a fost condamnat în dosarul Colectiv și a stat un an în închisoare. În cele din urmă, Curtea Supremă i-a revizuit sentința și l-a declarat nevinovat. El a candidat și la Primăria Capitalei, dar a pierdut în față lui Nicușor Dan.

