Vicepremierul Dragoş Anastasiu: Accelerarea reformei companiilor de stat. Mai puţini membri CA, reducerea remuneraţiilor acestora
Vicepremierul pentru reformă, Dragoș Anastasiu, a prezentat măsurile pregătite de Executiv pentru reforma companiilor de stat. Alături de acesta s-a aflat şi premierul Ilie Bolojan.
Vicepremierul a prezentat câteva propuneri:
- Reducerea numărului de membri din CA-uri și din Consiliile de Supraveghere. La regiile autonome maxim 3 membri , companiile mari (de la 5-7 la 3-5).
- Reducerea remuneraţiilor membrilor din CA-uri, o altă măsură, dar și a directorilor generali. Plafonarea beneficiilor: au existat și există alte beneficii, și nu ne referim la mașină, laptop, telefon, ne referim la plata de cazare, sume oferite pentru plata electricității le plafonăm la maxim 10% din renumerația totală fixă.
- Pentru funcționarii publici propunem să nu poată face parte dintr-un singur CA. Acum erau două. Avem termen de perscripție pentru AMEPIP le pune și anume de la 6 luni la un an. Mărim termenul de prescripție, adică nu se mai șterg greșelile atât de repede.
- Accelerarea reformei companiilor de stat. Acum avem termene destul de largi. Noi propunem acum 3 luni pentru analiză și 3 luni după aceea să înceapă demersurile pentru eficientizare.
- În ceea ce privește AMEPIP. În momentul de față avem împărțite companiile în local și central. Dar există focus special pe cele centrale. Noi propunem să ne uităm mai degrabă la companiile de impact și la cele cu mai puțin impact. Propuenerea pe care o vom face este ca AMEPIP să se concentreze pe cele 315 companii care au cele mai mari cifre de afaceri.
- Compoziția indicatorilor de performanță. Vrem să punem accent pe calitatea serviciilor și să spunem că 20% ar trebui să fie ponderea pentru satisfacția clientului. Propunem criterii mai stricte pentru experți, independenți care fac recrutarea.

