Premierul anunță revizuirea indicatorilor de performanţă și plafonarea câștigurilor în companiile de stat

22 July 2025, 18:47 (actualizat 22 July 2025, 19:05)

Ilie Bolojan, prim-ministrul României, a anunțat, marţi, legat de reforma companiilor de stat, că în perioada următoare, toate ministerele vor prezenta datele privind companiile din subordine. El a anunţat, printre măsurile vizate, reducerea numărului de membri şi plafonarea câştigurilor, dar şi indicatori de performanţă revizuiţi.

El a precizat că aceste măsuri vizează câteva aspecte importante care ţin de bună administrarea acestor companii de stat.

”În primul rând, asigurarea transparenţei gestionării companiilor de stat. În acest sens, am convenit că în perioada următoare toate ministerile tutelare să asigure publicarea tuturor datelor care sunt necesare pentru a şti cine administrează aceste companii, ce câştiguri au, care le sunt indicatorii şi toate datele economice care dau o oglindă cât mai fidelă cu privire la cei care conduc şi în ce condiţii conduc aceste companii. Acest lucru nu cred că este o ruşine pentru cei care le conduc, ca datele să fie publice, nici în ceea ce priveşte câştigurile, nici în ceea ce priveşte performanţa şi un lucru de normalitate pe care îl vom face în perioada imediat următoare”, a anunţat premierul.

”Avem o situaţie în care, abuzând, practic, de prevederi legale şi fără un control serios a modului în care managerii acestor companii şi cei care sunt parte în Consiliile de Administraţie aplică legislaţia, de la valori rezonabile de câştiguri cu care au intrat atunci când au câştigat aceste nominalizări, s-a ajuns, într-o perioadă relativ scurtă, la limitele maxime, ceea ce, pe bună dreptate a creat o nemulţumire, atât în opinia publică, dar şi în ceea ce priveşte administrarea lor propriu-zisă, pentru că, în condiţiile în care cresc foarte mult indemnizaţiile, fără ca acest lucru să se reflecte în performanţele companiilor sau în creşterea serviciilor acestora, este evident că e o măsură care abuzează, practic, legislaţia în vigoare”, a subliniat Bolojan.

Premierul a mai declarat că un element foarte important sunt indicatorii de performanţă.

”Aceşti indicatori, în următoarea perioadă, vor fi revizuiţi de către fiecare minister, în aşa fel încât să se verifice dacă indicatorii care stau la baza actualor contracte sunt relevanţi sau sunt superficiali. Cu siguranţă, în multe locuri, aceşti indicatori nu sunt relevanţi. Şi atunci vom fi în două situaţii. Sau noii indicatori vor fi acceptaţi de către cei care conduc aceste companii, ceea ce înseamnă că sunt oameni de bună credinţă care înţeleg că ceea ce a fost nu va mai fi şi trebuie să ofere un plus de performanţă în administrarea activelor statului sau, în condiţiile în care nu vor accepta aceşti indicatori, înseamnă că sunt nişte probleme legate de profesionalismul lor, de bunele lor intenţii, de dedicarea acestora şi vom uza de toate prevederile legale pe care le vom avea la dispoziţie în aşa fel încât să impunem aceşti indicatori de performanţă sau cei care nu-i acceptă să plece”, a mai spus Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite