Grindeanu: PSD nu iese de la guvernare, dar susține adoptarea rapidă a tăierii privilegiilor

Sorin Grindeanu
22 July 2025, 12:52

Partidul Social Democrat nu iese de la guvernare și totodată susține adoptarea rapidă a unui pachet de măsuri cu o destinație clară – tăierea privilegiilor și sinecurilor, inclusiv prin angajarea răspunderii Guvernului, transmite marți președintele formațiunii, Sorin Grindeanu.

El mai precizează că ‘PSD nu girează obtuzități contabile care pun lacăt pe dezvoltarea comunităților locale’.

Nicio țară nu s-a dezvoltat lovind în proprii cetățeni. În prezent, sunt aproximativ 2.700 de proiecte de drumuri, gaze, apă și canalizare care au fost oprite în toată țara. Închiderea lor înseamnă dispreț față de nevoile reale ale românilor! Înseamnă risipă de bani și nu economie, pierderea lucrărilor deja făcute și a unor locuri de muncă! Concret: stoparea unui proiect aflat la 60% cu o valoare de 50 de milioane de lei și pentru care s-au cheltuit deja 30 de milioane, nu egalează automat cu o economie de 20 de milioane! Ci cu pierderea totală a investiției! De ce? Pentru că va costa mai mult să fie conservat acel proiect, decât să fie finalizat! PSD nu este de acord cu o astfel de abordare, văzută doar de la înălțimea unui birou, într-un tabel!“, a scris Grindeanu pe Facebook.

Liderul social democrat spune că nu ne putem lipsi de infrastructura esențială.

De aceea, am solicitat ferm o analiză riguroasă de oportunitate și utilitate pe fiecare proiect în parte! DA- acolo unde nu s-au început lucrările cred că putem amâna. DA putem să ne lipsim un an de săli de sport, cămine culturale și bazine de înot. Dar NU ne putem lipsi de infrastructura esențială! Vom continua să cerem evaluări obiective, transparente și asumate pentru toate proiectele, pentru că fiecare localitate din această țară contează. Să spui că Programul Anghel Saligny – inițiat în guvernarea de dreapta cu prim-ministru liberal, este un proiect ‘de furat’ înseamnă să insulți mii de primari care muncesc corect și milioane de români care așteaptă apă, canalizare, gaze și drumuri mai bune. Dacă unii au furat, să se ducă la pușcărie! Dar nu oprești toată România pentru că cineva nu ar fi respectat legea. Aceasta nu este reformă, ci o greșeală administrativă!’, a subliniat Sorin Grindeanu.

În acest context, el a precizat că PSD nu iese de la guvernare.

Sunt foarte clar: PSD nu iese de la guvernare! Avem responsabilități uriașe față de românii cu venituri mici și medii și față de comunitățile locale. PSD a intrat în Guvern tocmai ca să apere aceste lucruri. Cine crede că se poate guverna doar cu tăieri și blocaje și cu punerea întregii economii în cap să își asume deschis asta. Curajul reformei înseamnă să te iei de cei care nu plătesc taxe și impozite, care fac lobby ca să evite majorarea redevențelor sau care își externalizează profiturile. Această formulă de guvernare este singura șansă pentru ca România să își păstreze direcția de dezvoltare, dar deciziile trebuie luate împreună de toate partidele. Nu unilateral, nu prin circulare și nu peste capul celor care guvernează pentru românii din toate comunitățile, de la cele mai mici, la cele mai mari’, a transmis liderul PSD.

Declarațiile vin în contextul frământărilor din coaliţia de guvernare în legătură cu al doilea pachet de măsuri pentru reglarea deficitului. Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a acuzat Guvernul de heirupism, rigiditate şi teroare în gândirea celui de-al doilea pachet de măsuri fiscale. Mai mulţi social democraţi nu accepta tăierea investiţiilor în infrastructura şi dezvoltare locală din programele Anghel Saligny. Şi pun din nou în discuţie retragerea sprijinului pentru asumarea răspunderii în parlament.

CITIȚI ȘI: Tensiuni în coaliție pe tema investițiilor: PSD amenință cu retragerea, PNL cere explicații pentru fondurile blocate

Într-o conferință de presă susținută vineri, premierul a precizat că Executivul nu mai poate asigura finanțarea tuturor proiectelor în desfășurare, urmând ca doar cele aflate într-o fază avansată să fie continuate, în timp ce celelalte vor fi amânate temporar.

Anunțul a stârnit nemulțumirea deputatului PNL Florin Roman, președinte al Comisiei de administrație publică din Camera Deputaților, care a atras atenția asupra consecințelor blocării plăților în programul „Anghel Saligny”.

„În calitate de preşedinte al Comisiei de administraţie publică din Camera Deputaţilor, atrag atenţia Guvernului condus de un liberal că blocarea plăţilor pentru mii de şantiere pe programul ‘Anghel Saligny’ va transforma fiecare localitate, în special din rural, în străzi săpate, pe care încă se lucrează şi care vor fi abandonate. Liberalii nu au tăiat niciodată până acum investiţii, dimpotrivă, le-am susţinut chiar şi în pandemie”, a scris Roman pe Facebook.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite