Tensiuni în coaliție pe tema investițiilor: PSD amenință cu retragerea, PNL cere explicații pentru fondurile blocate
Sunt frământări în coaliţia de guvernare în legătură cu al doilea pachet de măsuri pentru reglarea deficitului. Social democraţii se delimitează de măsurile de austeritate şi au noi obiecţii, dar şi avertismente că ar putea părăsi guvernarea. Cabinetul condus de Ilie Bolojan urmează sa adopte reforma administraţiei locale prin reducerea angajaţilor din primării, comasări de posturi şi tăieri de investiţii. În coaliţie nu există încă un consens privind conţinutul complet al pachetului şi procedura de adoptare.
Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, acuză Guvernul de heirupism, rigiditate şi teroare în gândirea celui de-al doilea pachet de măsuri fiscale. Mai mulţi social democraţi nu accepta tăierea investiţiilor în infrastructura şi dezvoltare locală din programele Anghel Saligny. Şi pun din nou în discuţie retragerea sprijinului pentru asumarea răspunderii în parlament.
Sorin Grindeanu temperează spiritele în partid, dar cere clarificări şi de la premier.
Într-o conferință de presă susținută vineri, premierul a precizat că Executivul nu mai poate asigura finanțarea tuturor proiectelor în desfășurare, urmând ca doar cele aflate într-o fază avansată să fie continuate, în timp ce celelalte vor fi amânate temporar.
Anunțul a stârnit nemulțumirea deputatului PNL Florin Roman, președinte al Comisiei de administrație publică din Camera Deputaților, care a atras atenția asupra consecințelor blocării plăților în programul „Anghel Saligny”.
„În calitate de preşedinte al Comisiei de administraţie publică din Camera Deputaţilor, atrag atenţia Guvernului condus de un liberal că blocarea plăţilor pentru mii de şantiere pe programul ‘Anghel Saligny’ va transforma fiecare localitate, în special din rural, în străzi săpate, pe care încă se lucrează şi care vor fi abandonate. Liberalii nu au tăiat niciodată până acum investiţii, dimpotrivă, le-am susţinut chiar şi în pandemie”, a scris Roman pe Facebook.
Acesta a subliniat că suspendarea plăților va duce la întreruperea lucrărilor, concedieri în rândul firmelor de construcții și costuri suplimentare pentru întreținere.
„În plus, mii de salariaţi ai firmelor prestatoare urmează să fie concediaţi de luna viitoare. O soluţie o reprezenta trecerea unor cheltuieli pe banii necheltuiţi din PNRR. Dar pentru asta îţi trebuie un ministru al MIPE, nu un fost angajat la Bruxelles.”
Roman mai susține că măsura afectează în special satul românesc și firmele locale, care au câștigat toate contractele din acest program, și a criticat lipsa de atenție pentru comunitățile mici.
„Din nou, mult protejatele multinaţionale sunt ocolite. (…) Acum li se livrează aleşilor locali nota de plată. Întrucât Guvernul se supune controlului parlamentar şi nu invers, la începutul sesiunii vom chema în faţa comisiei factorii guvernamentali responsabili pentru a da explicaţii despre contractele asumate de Guvern şi neplătite de Executiv.”
Pe un ton similar, secretarul general al PSD, Paul Stănescu, a transmis un mesaj critic față de direcția în care merge coaliția și a cerut o reevaluare urgentă a participării PSD la guvernare.
„Cel mai simplu ar fi fost să rămânem în Opoziție. Dar, şi în trecut, şi acum, PSD a intrat la guvernare dintr-un singur motiv: pentru a dezvolta România şi pentru a creşte nivelul de trai al românilor. România trece printr-un moment dificil, dar asta nu înseamnă că, pentru a depăşi acest moment, trebuie distrus tot ce s-a construit în ultimii 10 ani!”
Stănescu critică rigiditatea măsurilor anunțate de Guvern, despre care spune că afectează categoriile cele mai vulnerabile și pun în pericol investițiile publice în infrastructură.
„Sub pretextul eficienței, se promovează o reformă construită pe intuiție, nu pe evaluări reale. În acest model, greul cade pe cei mai vulnerabili: pensionari, mame, salariați pe minimul pe economie, profesori, funcționari, militari și alte categorii sociale și profesionale. Noi nu pentru asta am intrat la guvernare!”
Secretarul general al PSD a avertizat că partidul nu va susține măsuri de austeritate mascate, chiar dacă acestea sunt prezentate ca reforme.
„România nu este o corabie care se scufundă. Reformele nu se fac prin teroare administrativă, ci prin dialog, echilibru și responsabilitate. (…) Trebuie să decidem urgent în partid dacă mai rămânem la guvernare. (…) PSD va sprijini orice măsură care elimină risipa și abuzurile, dar nu va confunda responsabilitatea cu austeritatea şi recesiunea!”

