Prețurile vor crește cu 5% după primul val de măsuri fiscale. Antreprenori: „Românii vor simți scumpirile la finalul verii”

18 July 2025, 14:52 (actualizat 18 July 2025, 21:25)

Reprezentanții mediului de afaceri avertizează că măsurile fiscale aprobate recent de Guvern vor duce la o creștere medie a prețurilor cu 5%, iar impactul se va resimți la raft începând cu a doua jumătate a lunii august.

Estimările vin în urma calculelor realizate de companii și organizații patronale, care reclamă lipsa de consultare și ritmul alert în care a fost adoptat pachetul de măsuri.

Lucrurile s-ar putea înrăutăți în toamnă, odată cu majorarea facturilor la energie electrică.

„Eu îmi doresc să nu concediem pe nimeni, pentru că cel mai mare bun este, într-un final, resursa umană. Orice creștere de TVA înseamnă inevitabil și o scumpire a produselor. Dacă avem o creștere de TVA de 2 %, prețurile vor crește minimum 2%, parerea mea este că se vor duce în jur de 5%. O scădere a consumului se va vedea în perioada următoare, cred că în urmăroarele 3- 4 luni”, a declarat Sterică Fudulea, președintele Consiliului Economic și Social.

Încrederea în economie, în cădere liberă: IMM-urile reclamă pierderi de competitivitate

Florin Jianu, președintele Consiliului Național al IMM-urilor, atrage atenția că încrederea mediului de afaceri în economia românească a scăzut la jumătate comparativ cu anul trecut, iar presiunea fiscală afectează direct puterea de cumpărare și competitivitatea companiilor mici, de asemenea că măsurile fiscale au fost aprobate foarte rapid, fără consultarea celor din privat.

„Încrederea mediului de afaceri în creșterea economică, respectiv în economia României a scăzut practic la jumătate față de anul trecut, aveam spre 60%. În ceea ce privește populația, și ea este afectată prin scăderea puterii de cumpărare și dacă este să ne referim la IMM-uri – printr-o pierdere de competitivitate, pentru că nu poți să crești prețurile peste noapte și să te aștepți la aceleași vânzări.”, a spus Jianu.

Pe lângă creșterile de taxe, economiștii cer Guvernului să reducă cheltuielile din aparatul bugetar, pentru a echilibra efortul fiscal cerut populației și companiilor.

„Toate aceste măsuri sunt măsuri pe care le așteaptă foarte mult alegatorii, pentru că li s-a spus – primul efort îl veți face voi, veți plăti taxe mai mari și după aceea, în etapa a doua și a treia, vor fi și celelalte măsuri. Este momentul ca Guvernul să întreprindă ceea ce a spus”, a declarat analistul Dragoș Cabat, într-o intervenție telefonică.

Până la finalul lunii iulie, executivul pregătește încă două pachete fiscale, cu impact suplimentar asupra mediului privat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite