Nicuşor Dan: Femicidul – o problemă gravă în România
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat luni că femicidul este o problemă gravă în România, precizând că statul român nu dă o impresie de forţă, de fermitate, care să descurajeze astfel de manifestări.
“Da, este o problemă gravă, este o problemă de mentalitate, da, condiţia femeii şi este o problemă de slăbiciune a statului român în faţa acestui fenomen”, a spus şeful statului, într-o conferinţă de presă la Palatul Cotroceni, întrebat dacă femicidul reprezintă o problemă gravă în România.
El a susţinut că este vorba şi de activitatea Parchetului.
“Fără să am o analiză completă asupra fenomenului, ce am văzut că multe din cazurile astea erau ale unor oameni care au recidivat în aceste fenomene, pentru că, aşa cum am spus puţin mai devreme de cetăţeni români care au ameninţat cu moartea jurnalişti şi nu li s-a întâmplat nimic, statul român nu dă o impresie de forţă, de fermitate, care să descurajeze tipul acesta de manifestări. (…) Lucrul cel mai important este că legile nu sunt aplicate sau sunt aplicate într-un termen care încurajează infracţiunea. (…) Vă mărturisesc că nu am ajuns la momentul la care să facem o analiză temeinică a activităţii Parchetului, dar în momentul în care o vom face, acest fenomen o să fie dintre cele la care ne vom uita cu atenţie”, a spus preşedintele Nicuşor Dan.
sursa Agerpres

