Primul atac al rușilor la Cernăuţi soldat cu victime. Peste 20 de rachete şi aproape 600 de drone au lovit Ucraina pe timpul nopții
Oraşul ucrainen Cernăuţi, de la graniţa cu România, a fost atacat cu drone şi rachete noaptea trecută. Sunt 2 morţi şi 4 răniţi grav. Este primul atac asupra oraşului, soldat cu victime, de la începutul războiului. Şi alte regiuni din Vestul Ucrainei au fost vizate. În total, 26 de rachete şi aproape 600 de drone au lovit Ucraina noaptea trecută.
Fragmentele unei drone au căzut chiar lângă un bloc din Cernăuți și au ucis un bărbat de 43 de ani și o tânără de 26 de ani. Femeia era farmacista în oraș, iar bărbatul – jurist la o primărie din regiunea Ivano-Frankivsk. Alte 4 persoane sunt grav ranite. Salvatorii s-au luptat să stingă incendiile și să strângă dărâmăturile. Noaptea a fost un calvar și pentru românii din Cernăuți.
Angela Bota, româncă din Cernauţi: La Cernăuți, noaptea aceasta a fost foarte grea. Am avut alarme antiaeriene, explozii. Au ars casele oamenilor, edificii, au fost distruse mașini și, cu părere de rău, sunt și victime. Ne-am ascuns cine a putut în beci, casă, între doi pereți.
Autoritățile locale au decretat zi de doliu în data de 13 iulie. Este primul atac soldat cu victime asupra Cernăuțiului.
Alex Craiu, corespondent de război în Ucraina: Este un atac surpriză în vestul Ucrainei, pentru că este atipic ca Rusia să atace atât de departe în profunzimea țării. Mai ales pentru că regiunea aceasta a fost scutită anterior de atacuri.
Nu doar Cernauțiul a fost vizat de dronele și rachetele rușilor, ci și alte regiuni din vestul țării. Distrugeri au fost și în Liov sau Luțsk, la granița cu Polonia. Bilanțul este tragic: 2 morți și 20 de răniți. Rușii au atacat cu 26 de rachete și 597 de drone, a declarat președintele Volodimir Zelenski.

