Volodimir Zelenski, după drona căzută la Galați: „Suntem gata să sprijinim România”
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a reacționat după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din Galați. Liderul de la Kiev spune că este necesară creșterea presiunii asupra Rusiei, pentru ca războiul să nu fie prelungit sau extins.
„Este într-adevăr necesar să intensificăm presiunea asupra Rusiei, astfel încât acest război să nu fie prelungit sau extins”, a transmis Volodimir Zelenski.
Președintele ucrainean a precizat că, noaptea trecută, Rusia a lansat un atac deliberat asupra regiunii Odesa, aflată la granița cu România. Potrivit acestuia, atacul a vizat infrastructură civilă și nave comerciale.
„Noaptea trecută, rușii au lansat un atac deliberat asupra regiunii noastre sudice — regiunea Odesa, care se învecinează cu România. A fost încă un atac cinic asupra infrastructurii civile din orașele noastre și din apele noastre, vizând nave container civile”, a afirmat Zelenski.
Liderul de la Kiev a spus că una dintre drone, echivalentă cu un aparat de tip Shahed, a lovit și o clădire rezidențială din România.
„Una dintre drone — în esență, echivalentul unui «Shahed» — a lovit și o clădire rezidențială obișnuită din România. Le dorim însănătoșire grabnică celor răniți. Suntem gata să sprijinim România în orice mod este necesar în aceste circumstanțe”, a transmis președintele ucrainean.
Volodimir Zelenski a făcut apel la noi sancțiuni europene puternice împotriva Rusiei, astfel încât Moscova să resimtă costurile atacurilor pe care le lansează.
„Contăm ca noile măsuri de sancționare ale Uniunii Europene împotriva Rusiei să fie cu adevărat puternice și să facă Rusia să simtă că loviturile sale înseamnă pierderi semnificative pentru Rusia însăși. Ar fi corect”, a subliniat Zelenski.
Președintele Ucrainei a încheiat mesajul mulțumind celor care contribuie la protejarea vieților omenești.
„Mulțumesc tuturor celor care ajută la protejarea vieții!”, a transmis Volodimir Zelenski.

