România fierbe sub coduri roșii: temperaturi de până la 45°C, pericol de viituri și vijelii
Codul roșu de caniculă s-a prelungit cel puțin până miercuri dimineață. Temperaturile depășesc 40 de grade Celsius la umbră în multe regiuni, iar disconfortul termic se menține accentuat și pe timpul nopții. La Slobozia și Calafat, indicele temperatură-umezeală a dus temperatura resimțită la 44 de grade, iar la Moldova Veche chiar 45°C.
Tot sudul ţării se topeşte la peste 40 de grade. Oamenii au primit din nou mesaje de avertizare RO-ALERT, în această dimineață, în județele afectate, inclusiv în Capitală.
Este a doua zi de temperaturi extreme.
În Capitală, la orele prânzului, aerul a devenit irespirabil. Oamenii au căutat refugiu prin fântâni arteziene, vapori de apă sau sub umbrele de soare.
Și în Craiova temperaturile au fost insuportabile.
La Drobeta-Turnu Severin, comercianții spun că legumele se strică din cauza temperaturilor extreme, iar vânzările sunt foarte slabe.
În marile orașe au fost deschise puncte de prim ajutor.
Zeci de persoane au cerut asistență medicală. Au fost înregistrate cazuri de lipotimii, iar mai mulți pacienți au fost transportați la spital.
Pe lângă codul roșu de caniculă, hidrologii au emis și un cod galben de inundații, valabil pentru râuri precum Vișeu, Iza, Tur, Someș, Mureș, Jiu, Olt și Siret. Sunt posibile viituri și scurgeri de pe versanți, în special în zonele montane.
De asemenea, meteorologii au emis avertizări de instabilitate atmosferică accentuată:
- Cod roșu de vijelii în județele Arad, Timiș, Bihor și Satu Mare;
- Cod portocaliu și galben în restul țării, cu excepția litoralului, unde marea mai temperează temperaturile.
Meda Andrei, meteorolog ANM: „Ne așteptăm la averse torențiale, grindină de 2–5 cm și rafale de vânt de peste 100 km/h.”
Ce recomandă medicii
🔹 Hidratați-vă constant cu apă plată;
🔹 Evitați băuturile carbogazoase, alcoolice și cu cofeină;
🔹 Stați la umbră, purtați haine deschise la culoare și pălării;
🔹 Nu lăsați copiii sau animalele în mașini închise!
Dr. Alis Grasu, manager Serviciul de Ambulanță București-Ilfov: „Dacă trebuie să petrecem mult timp afară, e important să purtăm haine din fibre naturale și să avem o umbrelă sau o pălărie de protecție.”
Vremea revine la normal din a doua jumătate a săptămânii
Potrivit ANM, de miercuri încolo, temperaturile vor începe să scadă treptat, urmând să se apropie – sau chiar să coboare ușor – sub valorile normale pentru această perioadă.

