Canicula pune stăpânire pe țările din Balcani. Oamenii se refugiază în zonele montane sau în preajma lacurilor
Copleşiţi de arşiţă, oamenii au căutat alinare în lacurile şi munţii din Balcani. Autorităţile sanitare au avertizat populaţia în privința expunerii la soare şi consumului de lichide astfel încât să evite deshidratarea. Pentru zilele următoare sunt preconizate temperaturi şi mai ridicate.
Meteorologii din Serbia au declarat că joi a fost cea mai călduroasă zi din țara lor de când au început măsurătorile în secolul al XIX-lea. Ei au prognozat temperaturi și mai ridicate în zilele următoare.
În Muntenegru, mulțimea de turiști a părăsit coasta înăbușitoare a Mării Adriatice pentru stațiunea montană mai răcoroasă, Durmitor. La aproximativ 1.500 de metri deasupra nivelului mării, temperaturile au fost semnificativ mai scăzute decât pe plaje.
În Croația, care s-a confruntat cu incendii de vegetație de-a lungul coastei Adriatice în ultimele zile, oamenii au căutat răcoarea în zona lacului Bundek, chiar lângă capitala Zagreb.
Locuitorii din sudul Macedoniei de Nord s-au răcorit în apa lacului Ohrid.
Meteorologii prognozează temperaturi de până la 40 de grade Celsius în Balcani în următoarea săptămână. Autoritățile sanitare au sfătuit populația să rămână în zone umbrite sau cu aer condiționat, să evite expunerea directă la soare între orele 11.00 și 17.00 și au avertizat că o secetă prelungită ar putea amenința recoltele.

