Primele măsuri de austeritate anunțate de premier. Guvernul a micșorat deja un comitet de la 17 persoane la cinci, iar salariile lor au scăzut de la 4.000 de euro la 1.000

27 iunie 2025, 14:19 (actualizat 27 iunie 2025, 19:42)

Premierul Ilie Bolojan a anunțat primele măsuri de reducere a cheltuielilor. El a vorbit despre reducerea cheltuielilor statului, de reducerea sporurilor și de reașezarea TVA. Ca primă măsură, Guvernul a redus astăzi componența unui comitet și salariile membrilor acestuia.

Premierul Ilie Bolojan a vorbit pentru prima dată despre măsurile de austeritate pe care le pregăteşte guvernul. Tăierea sporurilor nejustificate, disponibilizări acolo unde este cazul, eliminarea sinecurilor şi restructurarea companiilor de stat şi a posturilor din consiliile de administraţie. Prima ordonanţă care taie sporul pentru condiţii vătămătoare la 300 de lei brut, de la 1500 de lei, a fost amânată pentru săptămâna viitoare, după ce era în primă lectură pe ordinea de zi a şedinţei Executivului.

Declarații Ilie Bolojan după ședința de guvern:

România e într-o situație dificilă ca urmare a deficitelor bugetare cronice, cel mai mare fiind înregistrat anul trecut

avem printre cele mai mici venituri din Europa, ca pondere din PIB, avem cheltuieli mai mari decât de putem permite, cheltuieli publice mult prea mari față de nr de contribuabili

-credite la dobânzi destul de ridicate

pt că nu putem recupera într-un timp foarte scurt acest deficit de 30 de miliarde de lei, va trebui să luăm alte credite.

trebuie atacate două probleme: a deficitului și fondurilor europene

-în ce privește deficitul e nevoie să ne creștem veniturile și să ne scădem cheltuielile, trebuie s-o facem într-un regim de urgență, dar și pe termen lung, să așezăm bugetul pe noi coordonate, atsfel încât să ne putem scădea an de an deficitul și să ajungem la unul rezonabil.

-în ce privește scăderea de cheltuieli: mai multe componente, inventariem tot ceea ce înseamnă comitete, comisii, le-aș numi sinecuri și în fiecare ședință de guvern vom ataca această zonă.

astăzi am început cu un comitet de 17 persoane care aveau un venit net de 4.000 de euro pe lună, l-am transformat într-un comitet de 5 persoane cu un venit de 1.000 de euro pe lună

-în afară de această direcție, un aspect important este partea de scădere de cheltuieli pe ansamblu – avem un număr mare de sporuri, permise de lege, unele au fost abuzate și avem sporuri unele peste altele, cele populare pe care le știți – sporul de antenă – asta înseamnă că un om din sectorul public, care stă în fața unui calculator, beneficiază de acest spor – toate aceste sporuri vor fi evoluate și legate de performanțe. Sporul de fonduri europene – crește salariul cu 50% este legat de numărul de ore lucrate. dar avem situații când pierdem fonduri – orele sunt făcute, dar proiectul nu se termină. Absorbția de fonduri europene înseamnă un aspect corect al celor care lucrează – o componentă va fi legată de perfomanță

-educație: am dezvoltat un pachet de burse pentru elevi care a ajuns de la 178 de milioane la 4 miliarde de lei. Sunt bune bursele, dar plătim un miliard de euro.

-sunt câteva exemple la care suntem obligați să lucrăm încercând să controlăm creșterea cheltuielilor statului pentru că nu le mai putem susține.

-a doua componentă este de creștere a veniturilor – creșterea veniturilor prin îmbunătățirea colectării, combaterea evaziunii, eliminarea excepțiilor. Dar pregătim un pachet de măsuri fiscale, va fi dezbătut săptămâna viitoare și înseamnă câteva direcții:

foarte probabil TVA va fi reașezată la două praguri, pe care le anunțăm săptămâna viitoare. E f posibil să propunem creșterea accizelor, care țin de alcool, de ex.

-subfinanțarea Casei de sănătate – unde avem foarte puțin contributori, cu 16 milioane de beneficiari. Avem f multe excepții, categoriii scutite. Analizăm extinderea bazei de contribuabili, prin reducerea unor excepții, și prin aplicarea acestei contribuții la pensiile mai mari

-avem în vedere impozitarea capitalului – bănci, câștiguri din jocuri de noroc – acestea sunt câteva elemente, lucrăm la ele. Sunt importante relațiile cu UE și cu agențiile de rating – România să rămână o țară stabilă, pe o traiectorie de reducere a deficitului.

a doua urgență – fondurile europene. Unele proiecte sunt pe infrastructură mare, altele în educație, sănătate, altele în administrația publică locală. Accesarea lor înseamnă intrări de capital, economie care se dezvoltă, locuri de muncă, condiții mai bune și credibilitate pe piețele internaționale. Efortul va fi pe componenta de investiții și de îndeplinire jaloane.

în privința investițiilor se derulează negocieri importante cu Comisia Europeană, astfel încât proiectele care pot fi finalizate până anul viitor să rămână pe PNRR, iar cele care nu, să rămână pe finanțarea națională. Suntem în situația de la prioritiza. Vrem ca în prima jumătate a lunii iulie să depunem la CE programul revizuit de proiecte și jaloanele.

-pensionarea să se facă la vârsta corectă

-o direcție importantă este cea privitor la reforma companiilor de stat. Am stabilit azi că până săptămâna viitoare vom inventaria toate aceste companii și am condiționat aprobarea bugetelor lor de indicatori de performanță, reducerea numărului de membri în CA-uri și plafonarea indemnizațiilor

evaluarea și prioritizarea investițiilor – se va face în următoarele luni. Am convenit azi un moratoriu în care vom suspenda proceduri de licitații sau întreruperea celor fără oferte, astfel încât să putem prioritiza proiectele, astfel încât să le terminăm pe cele posibile.

-măsuri care vor intra în vigoare de anul viitor – astfel încât să dăm o perspectivă piețelor că România știe care sunt problemele. Mai avem jaloane de la începutul anului viitor, de ex impozitele persoanelor fizice vor fi reașezate, mărite, astfel încât calculul lor să se facă după valoarea de pe piață. Va fi dublată de pachetul de reformă pentru administrația publică locală, pe care îl vom negocia.

de anul viitor va fi majorat impozitul pe capital, pe dividende. Toate aceste măsuri le vom anunța din timp.

Întrebări și răspunsuri:

-referitor la sporuri și proteste: în multe domenii s-a sărit peste cal. S-a dovedit că se poate lucra mai bine cu mai puțini oameni.

-sunt mai multe partide în acest guvern și partidele au responsabilitatea. Dacă muncim de dimineața până seara, nu două posturi în plus sunt problema, ci modul în care ne facem treaba. Ceea ce s-a acumulat negativ, trebuie să corectăm.

-despre TVA: nu-mi permit să arunc cifre mai mult decât am spus, vor fi anunțate săptămâna viitoare.

-numirile pe care le voi face direct mă vor califica sau descalifica. Primul consilier onorific al meu numit azi, este Ionuț Dumitru.

-Parlamentul poate funcționa foarte bine cu mai puțini parlamentari, dar pentru a prinde un proiect trebuie să ai un acord de la cei care sunt în acea înțelegere. Pe componenta de administrație: primul plan este ceea ce se poate face imediat. Reorganizarea administrativă nu se poate face mai devreme decât 2028. E timp până atunci pentru a discuta.

-nu există încă decizii de suspendare a vreunui program. Vom analiza în câteva zile toate programele care țin de componenta de Mediu și vor fi luate decizii. Din punctul meu de vedere nu mai avem capacitatea de a susține toate programele.

-cu cât sunt mai puține posturi vacante, cu atât capacitatea de transfer scade. Nu sunt adeptul transferului incompetenților, dar promovarea unor oameni valoroși trebuie încurajată.

-vize SUA: fiecare țară își stabilește propriile criterii după care își stabileste intrarea în țară. Este logic să ia anumite măsuri care să li se securizeze frontierele. Nu văd niciun fel de problemă legată de această direcție. În ce privește reluarea vizelor, lucrăm ca acest lucru să se întâmple.

-proiectul de reducere a sporurilor a fost amânat pentru că nu a avut toate avizele necesare.

-partidele au posibilitatea de a-și retrage miniștrii. Ar fi bine să gândim bine când numim miniștrii. Stabilitatea miniștrilor este de dorit. Premierul nu a avut drept de veto pe miniștri. Dar vă asigur că dacă lucrurile din programul de guvernare nu sunt puse în aplicare, nu voi exita de a uzita de prerogativa premierului de a înlocui miniștri.

-avem o ușoară scădere economică, care se vede în partea de consum, în intrările din anumite sectoare.

-RAAPPS: Cred că e mult loc de bine la RAAPPS.

-pe componenta de Apărare, în anii următori, România își va crește treptat cheltuielile de apărare. Cred că este important ca aceste creșteri de cheltuieli de apărare să se facă pe acest credit Safe.


Declarații ale premierului Ilie Bolojan la începutul ședinței de guvern:

-Ședința de guvern este un preambul al pregătirii pachetului de măsuri privind cele două urgențe pe care le avem în următoarele două săptămâni, e vorba de deficitul bugetar și cel privind accesarea fondurilor europene.

-Urmează să discutăm în fiecare ședință de guvern din perioada imediat următoare despre adoptarea unor măsuri care să atace aceste două urgențe în ceea ce privește scăderea cheltuielilor de funcționare, creșterea veniturilor, care să acționeze asupra deficitului bugetar și, de asemenea, pe componenta de prioritizare a investițiilor, și de îndeplinire a jaloanelor, în așa fel încât să ne putem accesa finanțările europene, într-o cotă cât mai mare până la finalul acestui an, din PNRR.

-O direcție importantă tot în următoarele două săptămâni va fi cea privind restructurarea companiilor de stat și într-una din ședințele următoare vom aproba și bugetele de cheltuieli ale companiilor din subordinea ministerelor, în așa fel încât acestea să includă indicatori de performanță și criterii de eficiență clare, pentru ca și în această zonă să avem rezultate.


Executivul va stabili si cum îi sprijină pe clienţii vulnerabili după 1 iulie când expira plafonarea prețului la energie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite