Protest al studenţilor în Piaţa Victoriei faţă de reducerea burselor
Studenţii au protestat joi, în Piaţa Victoriei, fiind nemulţumiţi de iniţiativa Guvernului de a schimba modul de calcul al fondului de burse. Studenții au anunțat că vor protesta și mâine pentru bursele lor. Li se vor alătura elevii, nemulțumiți și ei că vor rămâne fără bursele de excelență olimpică, de reziliență și cele tehnologice. Ministrul Educației le transmite că nu sunt bani și că, dacă nu se fac economii, nu va mai fi plătit nici măcar un leu în următoarele două săptămâni.
Studenţii din toată ţara sunt nemulţumiţi că fondul de burse va scădea cu 40%, implicit şi numărul de beneficiari, potrivit calculelor lor, dacă Executivul va aloca doar 10% din salariul minim net pentru fiecare student bugetat pentru constituirea fondului de burse. Ei anunţă că mută protestele în faţa ministerului Educaţiei.
Li se vor alătura şi elevii. Pentru aceştia propunerea este de a păstra doar bursele de merit si sociale, dar in conditii mai restrictive.
Stundenții au afişat pancarte pe care se puteau citi mesaje precum: ”Nu din burse faceţi averi”, ”Nu vă atingeţi de burse”, ”Vreţi educaţie! Plătiţi pentru ea”, ”Viitorul nu e negociabil”.
Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Dacă aş fi în locul lor şi eu aş protesta. După cum sunt convins că un student raţional și decent, dacă ar fi în locul meu, ar face ce fac eu. E o situaţie de criză, nu aş fi început acest demers dacă peste câteva săptămâni dacă nu facem nimic şi nu înţelegem prin ce trecem mă tem că nu mai putem da nicio bursă.
Reprezentanţii Uniunii Studenţilor din România susţin că noul program de guvernare pentru perioada 2025 – 2028 vine cu ”o nouă lovitură” – reducerea drastică a fondurilor pentru bursele studenţeşti.
”Guvernul loveşte din nou în viitorul studenţilor! Tăiaţi din corupţie, nu din educaţie! După ordonanţa ‘Trenuleţ’ din 2024, care a tăiat deja din sprijinul financiar oferit studenţilor, noul program de guvernare pentru perioada 2025-2028 vine cu o nouă lovitură: reducerea drastică a fondurilor pentru bursele studenţeşti. Mai exact, Guvernul intenţionează să schimbe modul de calcul al fondului de burse, astfel: de la 10% din salariul minim brut, aşa cum prevede în prezent Legea învăţământului superior nr. 199/2023, la 10% din salariul minim net, ceea ce înseamnă o scădere de peste 40% a sumei totale alocate pentru bursele studenţeşti. Aceasta ar putea reduce nu doar cuantumul burselor, dar şi numărul beneficiarilor, afectând în mod direct mii de studenţi din întreaga ţară”, arată reprezentanţii studenţilor, într-o postare pe Facebook.
Uniunea Studenţilor din România condamnă ferm această iniţiativă şi se opune public modificării propuse.
”Considerăm că educaţia nu trebuie să fie prima zonă sacrificată în contextul măsurilor de austeritate, iar bursele reprezintă un mecanism esenţial de sprijin, incluziune şi motivaţie pentru studenţi. Studenţii nu trebuie pedepsiţi pentru dezechilibrele bugetare. Nu bursele produc deficitul, ci lipsa unei viziuni sustenabile pentru educaţie!”, mai spun protestatarii.
Coaliţia pentru Educaţie critică eliminarea anumitor burse şi argumentează că România nu îşi permite să piardă copiii vulnerabili.
În prima conferinţă din al doilea mandat, ministrul Educaţiei a vorbit şi despre decizia de a dona lunar 25% din salariu pentru două burse de merit şi şapte sociale.
Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: (Unii au spus că este o declaraţie populistă, având în vedere averea dvs.). De aia poate că îmi permit să o fac. Şi o fac. Alţii care poate sunt mai bogaţi ca mine nu o să o facă.
Guvernul va prezenta zilele viitoare măsurile economice luate în toate sectoarele, înclusiv în Educaţie.

