Jandarmeria Bucureşti: Şapte sancţiuni în valoare totală de 23.000 de lei, în urma protestului AUR de duminică
Jandarmii Capitalei au aplicat şapte sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 23.000 de lei, în urma adunării publice organizate duminică de Alianţa pentru Unirea Românilor.
“Dintre acestea, o sancţiune contravenţională, în valoare de 5.000 de lei, a fost aplicată organizatorului adunării publice, pentru nerespectarea locului şi perimetrului destinat adunării publice, (…) şi o sancţiune contravenţională, în valoare de 10.000 de lei, a fost aplicată altei persoane, pentru organizarea şi desfăşurarea unei adunări publice nedeclarate, neînregistrate sau interzise (de la Piaţa Victoriei la Piaţa Constituţiei)”, informează luni Jandarmeria Capitalei.
În continuare, jandarmii fac verificări pentru identificarea şi sancţionarea altor persoane care au provocat forţele de ordine, au exercitat presiuni asupra dispozitivului de jandarmi şi au incitat la violenţă, încălcând cadrul legal în vigoare, arată sursa citată.
Protestatarii AUR au intrat în conflict cu forţele de ordine în timpul manifestaţiei organizate duminică în Capitală, aceştia forţând cordonul de jandarmi din Piaţa Victoriei, după ce nu au respectat traseul de deplasare declarat iniţial.

