Precizările Pentagonului | Aviaţia americană a folosit 14 bombe anti-buncăr GBU-57 în atacul asupra instalaţiilor nucleare iraniene
Atacul aerian efectuat de SUA asupra instalaţiilor nucleare iraniene în noaptea de sâmbătă spre duminică a fost un succes “incredibil şi copleşitor”, care a spulberat ambiţiile nucleare ale Iranului, a declarat secretarul american al Apărării, Pete Hegseth.
În aceste bombardamente au fost folosite 14 bombe anti-buncăr GBU-57, zeci de rachete de croazieră Tomahawk şi peste 125 de avioane militare, printre care şapte bombardiere B-2, a precizat, la o conferinţă de presă, şeful Statului Major al Armatei americane, generalul Dan Caine, care a dat acestei operaţiuni numele de cod “Operaţiunea Ciocanul de la Miezul Nopţii”.
Comandantul-şef al armatei americane a mai spus că pentru punerea în aplicare a planului acestei operaţiuni a fost nevoie de mai multe “luni de poziţionare şi pregătire”.
El a menţionat că avioanele americane participante la atac au revenit toate la bazele lor fără pierderi, întrucât nu au fost detectate de sistemele antiaeriene ale Iranului.
“Ambiţiile nucleare ale Iranului au fost spulberate”, a subliniat, la aceeaşi conferinţă de presă, şeful Pentagonului, Pete Hegseth.
“Operaţiunea planificată de preşedintele Trump a fost curajoasă şi strălucită, arătând lumii că descurajarea americană a revenit. Când acest preşedinte vorbeşte, lumea ar trebui să asculte”, a subliniat secretarul american de stat.
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a afimat anterior că principalele instalaţii iraniene de îmbogăţirea a uraniului, cele de la Natanz, Isfahan şi Fordow, au fost distruse în urma loviturilor aeriene din timpul nopţii.
Purtătorul de cuvânt al Forțelor de apărare israeliene a afirmat că încă sunt evaluate daunele provocate acestor instalaţii nucleare, mai ales uzinei de îmbogăţire a uraniului de la Fordow.
Amplasată la aproximativ 80 de metri sub un munte, această uzină putea fi lovită numai de bombele anti-buncăr GBU-57, armă pe care numai armata americană o deţine şi care poate fi lansată doar de bombardierele americane B-2.
Bombardierele B2, cea mai puternică armă din arsenalul SUA, au fost folosite în premieră în atacul din Iran
Încă nu este clar dacă Iranul a reuşit să retragă de acolo uraniu îmbogăţit, pe care să-l fi pus la adăpost în altă parte.
Secretarul american al Apărării a susţinut, de asemenea, că implicarea Statelor Unite în campania aeriană lansată vinerea trecută de Israel împotriva Iranului nu urmăreşte schimbarea regimului iranian. Oficiali israelieni au admis în ultimele zile că printre scopurile acestei campanii militare se numără de asemenea subminarea regimului ayatollahului Ali Khamenei.

