Trump: Nu cred că noi ar trebui să alocăm 5% pentru apărare, dar cred că țările NATO ar trebui
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, cere în continuare tuturor statelor NATO să aloce 5% din produsul lor intern brut pentru apărare. Regula nu s-ar aplica însă și Statelor Unite, potrivit celor mai recente declarații, făcute de Trump vineri după-amiază, la sosirea în Morristown, New Jersey.
În același timp, Trump critică hotărârea cu care Spania se opune unei alocări în procent atât de mare.
În opinia sa, poziția Madridului este problema NATO.
“Spania a plătit foarte puțin. Întotdeauna a plătit foarte puțin. Fie au fost buni negociatori, fie nu au făcut ceea ce trebuia”, a declarat Donald Trump.
Premierul Spaniei, Pedro Sanchez, a trimis joi o scrisoare șefului NATO, Mark Rutte, care ar putea deraia summitul de săptămâna viitoare, de la Haga, unde alianța militară intenționează să impună obiectivul alocării a 5% din PIB pentru apărare.
Cu un procent estimat la 1,28% din PIB pentru armată, Spania a avut anul trecut cea mai mică proporție de cheltuieli pentru apărare din cadrul Alianței, potrivit estimărilor NATO.
Sanchez a fost de acord în aprilie să accelereze eforturile pentru a atinge obiectivul actual al NATO de 2% în acest an.
Dialog reporter – Donald Trump:
– Încă vă așteptați ca țările NATO să cheltuiască 5% din PIB-ul lor pentru apărare?
– Ei bine, cred că ar trebui să facă asta. Nu cred că noi ar trebui, dar cred că ei ar trebui. Am cheltuit, am sprijinit NATO atât de mult timp, în multe cazuri, cred, plătind aproape 100% din cost. Așa că nu cred că ar trebui. Dar cred că țările NATO ar trebui neapărat.
– Și dacă Spania decide să nu o facă?
– NATO va trebui să se descurce cu Spania. Spania a plătit foarte puțin. Întotdeauna a plătit foarte puțin. Fie au fost buni negociatori, fie nu au făcut ceea ce trebuia. Adică, cred că Spania trebuie să achite ceea ce trebuie să plătească și toți ceilalți. Spania a fost renumită pentru plățile mici. Știți cine a mai plătit puțin, chiar cel mai puțin. Un loc numit Canada. Deoarece Canada a spus: “De ce să plătim când Statele Unite ne vor proteja gratuit?”
În 2023, Statele Unite au cheltuit cu apărarea 3,5% din produsul intern brut.

