Discuţii la Praid pentru găsirea unor soluţii de reinventare a turismului din zonă

Harghita / Profimedia Images
30 May 2025, 15:43

Membrii celulei de criză înfiinţată de către Consiliul Judeţean (CJ) Harghita pentru reducerea impactului situaţiei de la Praid asupra comunităţii, a turismului local şi regional, au avut vineri primele discuţii cu autorităţile locale, antreprenori şi reprezentanţi ai organizaţiilor neguvernamentale, pentru a identifica soluţii imediate şi strategii pe termen mediu şi lung.

 Într-un comunicat transmis de Biroul de Presă al CJ Harghita, se arată că printre cei prezenţi s-au numărat directorul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Harghita şi coordonatorul celulei de criză, Szabo Karoly, fondatorul Taste of Transylvania, Trucza Adorján, creatorul parcului Mini Transilvania, Fazakas Szabolcs şi expertul în marketing turistic, Răzvan Pascu, ambasadorul turistic al judeţului Harghita.

 ‘Discuţiile au fost constructive şi  au demonstrat un angajament comun pentru reinventarea ofertei turistice locale, susţinerea comunităţii şi a economiei. Printre ideile propuse au fost regândirea în totalitate a strategiei turistice, punerea bazelor unei organizaţii de management turistic care să coordoneze promovarea şi dezvoltarea de parteneriate locale şi regionale, derularea unor campanii de comunicare, implicarea unor personalităţi, ambasadori, influenceri, jurnalişti, toate acestea pentru a contribui la creşterea vizibilităţii localităţii Praid şi a împrejurimilor şi valorificarea potenţialului local pornind de la noua realitate. Mesajul întâlnirii a fost unul clar, şi anume faptul că localitatea este într-o perioadă de tranziţie care necesită solidaritate, adaptare şi implicare activă din partea tuturor – administraţie, antreprenori, localnici, turişti’, se arată în comunicatul citat.

Preşedintele CJ Harghita, Biró Barna-Botond, a punctat faptul că viaţa turistică a Praidului nu se reduce doar la salină.

 ‘Salina este importantă, dar viaţa turistică a Praidului nu se reduce la ea. Ne reinventăm. Avem potenţial, idei, oameni implicaţi. Important este că vom regândi totul, împreună. Le mulţumesc tuturor celor care deja au întreprins o serie de demersuri personale, cum este şi cazul ambasadorului turismului harghitean, Răzvan Pascu, şi nu numai’, a declarat Biró Barna-Botond, citat în comunicat.

Sursa menţionată a mai arătat că discuţiile celulei de criză pentru reinventarea turismului la Praid vor continua şi săptămâna viitoare.

De asemenea, toţi cei interesaţi sunt îndemnaţi să acceseze pagina VisitHarghita, brandul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Harghita, la adresa https://visitharghita.com/?locale=ro, unde pot găsi oportunităţi de petrecere a timpului liber în zona Praid şi împrejurimi.

Consultantul în turism Răzvan Pascu, ambasador turistic al judeţului Harghita, i-a îndemnat, vineri, pe oameni să nu îşi anuleze sejururile la Praid, chiar dacă salina este închisă, ba chiar să se gândească la o vacanţă în zonă pentru a veni în sprijinul localnicilor, care trăiesc în mare parte din turism.

Salina Praid a fost inundată, inclusiv baza de tratament, în urma ploilor abundente care au dus la creşterea debitului pârâului Corund şi la compromiterea lucrărilor de protecţie realizate în ultimele săptămâni.

Societatea Naţională a Sării a anunţat, joi, că digul construit în subteran de către angajaţii Salrom a cedat, la presiunea apei, sectorul minier Telegdy nu a mai putut fi salvat de pătrunderea apei, iar stocurile de sare aflate în subteran au fost compromise, inclusiv echipamentele şi utilajele care nu mai pot fi recuperate.

Minerii au ieşit plângând din subteran, iar zeci de localnici s-au adunat joi în faţa salinei Praid, revoltaţi că s-a ajuns în această situaţie şi au susţinut că se ştia de ani de zile că există infiltraţii în salină, dar nu s-au luat măsuri pentru rezolvarea problemei. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite