Organizaţia Medecins du Monde denunţă utilizarea foametei ca „armă de război” în Gaza
Malnutriţia acută din Fâşia Gaza este folosită ca „armă de război” prin blocada impusă de Israel asupra teritoriului palestinian, atrage atenţia marţi ONG-ul Medecins du Monde (MDM), conform AFP.
După 18 luni de război, Fâşia Gaza a atins niveluri de malnutriţie „comparabile cu cele observate în ţările care se confruntă cu crize umanitare prelungite ce se întind pe mai multe decenii”, cum ar fi Yemen sau Nigeria, atrage atenţia organizaţia.
Într-un raport bazat pe datele a şase centre de sănătate pe care le gestionează în Gaza, MDM semnalează o legătură între creşterea ratelor de malnutriţie şi scăderea volumelor de ajutoare care intră în teritoriul palestinian.
De exemplu, în noiembrie, a fost observat un vârf de malnutriţie infantilă de 17%, o perioadă care coincide cu o reducere semnificativă a intrării ajutoarelor umanitare.
Ajutoarele intră în principal prin puncte de trecere situate între Fâşia Gaza şi Israel. Cel de la Rafah, la graniţa cu Egiptul, este inoperant din primăvara anului 2024, după ce oraşul a fost preluat de armata israeliană.
Volumul de ajutoare a fluctuat de la începutul războiului, declanşat de atacul fără precedent al Hamas pe 7 octombrie 2023, dar autorităţile israeliene au închis punctele de trecere din 2 martie, spunând că doresc astfel să constrângă Hamas să elibereze ostaticii.
Cabinetul de securitate israelian susţine că „în prezent există suficiente alimente” în Gaza.
Pe teren, ONG-urile denunţă o situaţie dramatică.
Programul Alimentar Mondial (PAM) a anunţat, de exemplu, pe 25 aprilie că a „epuizat toate stocurile”.
„Nu asistăm la o criză umanitară, ci la o criză a umanităţii şi la un faliment moral, prin utilizarea foametei ca armă de război”, afirmă Jean-Francois Corty, preşedintele MDM.
„Inacţiunea statelor terţe care au mijloacele de a face presiune asupra autorităţilor israeliene pentru a ridica acest asediu mortal este inacceptabilă şi, în conformitate cu dreptul internaţional, ar putea fi considerată complicitate, în conformitate cu dreptul internaţional”, continuă el.
Raportul MDM detaliază efectul de domino al scăderii rezervelor alimentare, dar şi al distrugerii instalaţiilor agricole sau sistemelor de salubritate, asupra crizei malnutriţiei.
MDM explică, de asemenea, că în aprilie 2025 aproape un copil din patru şi o femeie însărcinată sau care alăptează din cinci, din rândul numeroaselor persoane examinate de echipele sale, erau la limită sau depăşiseră pragul malnutriţiei acute.
Organizaţia subliniază că nu poate declara oficial că este în derulare o foamete, din lipsă de date complete despre întregul teritoriu palestinian.
Luni, un raport IPC (Cadru Integrat de Clasificare a Securităţii Alimentare) – rezultat al muncii ONG-urilor, instituţiilor şi agenţiilor ONU specializate – a concluzionat că Fâşia Gaza se confruntă cu „un risc critic de foamete”, cu 22% din populaţie urmând să se afle în curând într-o situaţie „catastrofală”.
Pentru perioada 1 aprilie – 10 mai, consorţiul, care clasifică insecuritatea alimentară în funcţie de cinci niveluri, a clasificat 1,95 milioane de oameni (93% din total) în situaţie de „criză” (nivelul 3) „sau mai rău”, dintre care 925.000 la nivelul 4 (urgenţă) şi 244.000 de oameni în situaţie de catastrofă (nivelul 5).
sursa Agerpres

