Fotbal: Campioana României nu evită primul tur preliminar în Champions League

Liga Campionilor / Foto UEFA.com
9 May 2025, 09:19

Echipa care va câștiga titlul în acest sezon în Superliga va fi nevoită să evolueze încă din faza incipientă a Ligii Campionilor la fotbal, după ce formația norvegiană Bodo Glimt a fost eliminată în semifinalele Europa League.

Bodo Glimt a fost revelația eurocupelor în acest an, ajungând până în careul de ași al fostei Cupe UEFA. A eliminat-o pe Lazio Roma în sferturi și a cedat în fața lui Tottenham cu 1-3 și 0-2. Întrucât norvegienii sunt campioni în țara lor, puteau ajunge direct în faza principala a Ligii, fără să mai dispute tururi preliminare, în cazul în care câștigau Europa League.

Ar fi existat apoi un efect de domino, locul formației nordice în faza preliminară, mai exact în play-off, ar fi fost luat de Steaua Roșie Belgrad, iar campioana României, probabil FCSB, era scutită de primul tur preliminar.

În actuala situație, Bodo Glimt va disputa play-off-ul, ultimul tur prelimnar înainte de faza principală, iar echipa care triumfă în Superliga românească va începe din turul 1, urmând să-și măsoare forțele cu adversari precum Dinamo Minsk (Belarus), Levadia Tallinn (Estonia), Vikingur (Islanda), Kairat (Kazahstan), Shelbourne (Irlanda) sau Differdange (Luxemburg).

Pentru a ajunge în faza principală, campioana României va trebui să treacă de patru tururi. Tragerea la sorți pentru primul tur va avea loc pe 17 iunie, iar meciurile se vor juca pe 8-9 iulie, respectiv 15-16 iulie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite