Românii rămân prudenți în privința destinațiilor turistice externe
Sub amenințarea noului coronavirus, românii nu prea se mai văd turiști peste hotare. Mulți sunt stresați de gândul că ar putea să rămână izolați printre străini.
Italia și-a deschis granițele de la 1 iunie și a fost deja vizitată de primii turiști străini. Măsurile de siguranță diferă de la o regiune la alta.
În Spania, marile lanțuri hoteliere au anunțat că-și vor deschide doar jumătate dintre spațiile de cazare și doar după 15 iulie.
Aproape o treime dintre românii care plecau în mod obișnuit în vacanță spun că o vor face și anul acesta, în ciuda pandemiei.

