Incendiu de vegetaţie în Argeş. Suprafaţa afectată a ajuns la 30 de hectare. Două elicoptere participă la misiunea de stingere
Continuă intervenția pompierilor în Argeș, unde de două zile arde o pădure din localitatea Cetățeni.
ACTUALIZARE 17.30 “Resursele de intervenţie vor fi suplimentate cu încă o aeronavă a Inspectoratului General de Aviaţie al MAI. Elicopterul Black Hawk este prevăzut cu sistem de stingere a incendiilor şi a decolat de la sediul IGAv către locul unde se desfăşoară misiunea”, a anunţat IGSU.
Peste 150 de pompieri, reprezentanţi ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă, ai Direcţiei Silvice, dar şi cetăţeni acţionează sâmbătă pentru stingerea incendiului de vegetaţie din localitatea Cetăţeni, judeţul Argeş.
ACTUALIZARE 17.15 Suprafața afectată a ajuns la 30 de hectare. Zona este greu accesibilă, în plus, vântul a extins focul.
Elicopterul Black Hawk al Inspectoratului General de Aviație dotat cu un sistem special de stingere a făcut pănă acum 21 de aruncări cu apă.
Nu se ştie deocamdată de la ce a izbucnit incendiul. Polițiștii fac cercetări și au deschis un dosar penal
ACTUALIZARE 12.30 Peste 150 de pompieri, reprezentanţi ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă, ai Direcţiei Silvice, dar şi cetăţeni acţionează sâmbătă pentru stingerea incendiului de vegetaţie din localitatea Cetăţeni, judeţul Argeş.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, elicopterul Black Hawk al IGAv a efectuat, până în acest moment, patru aruncări cu apă, în cursul zilei de sâmbătă.
Potrivit unui comunicat de presă, pe parcursul nopţii de vineri spre sâmbătă au rămas în supraveghere echipe mixte formate din pompieri, lucrători ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă şi ai Ocolului Silvic.

Sâmbătă dimineaţa, elicopterul Black Hawk al Inspectoratului General de Aviaţie din MAI a efectuat două transporturi de personal şi tehnică specifică de primă intervenţie (pompieri şi lucrători ai Ocolului Silvic) în zona focarelor active, unde nu se poate face accesul terestru.
Ulterior, elicopterul a reluat misiunea de stingere.
Pentru optimizarea misiunii de răspuns au fost alocate: o autospecială de stingere cu apă şi spumă, o cisternă, o ambulanţă SMURD, un punct de comandă mobil, nouă autospeciale de primă intervenţie şi comandă, un microbuz şi un ATV, a precizat IGSU.
În sprijin acţionează lucrători ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Cetăţeni şi ai Ocolului Silvic.

