Un elev de 17 ani a fost găsit în comă alcoolică, în toaleta unei școli profesionale din Sectorul 6 al Capitalei
Caz teribil într-o școală profesională specială din Sectorul 6 al Capitalei. Un elev de 17 ani a fost găsit inconştient în toaleta instituției: era în comă alcoolică. Adolescentul avea lângă el o sticlă cu alcool. Imediat au fost chemate Ambulanța și Poliția. Tânărul a fost stabilizat la Spitalul Grigore Alexandrescu, iar acum se află în afara pericolului. Medicii de la spitalul de copii atrag atenția că, în fiecare săptămână, au unul-două cazuri de adolescenți care consumă alcool, în special la petreceri.
Alarma a fost dată dimineață, de un profesor care a sunat imediat la 112. Poliţiştii au fost primii care au ajuns la Şcoala specială din Sectorul 6.
Crina Eșanu, purtător cuvânt Poliția Capitalei: Au constatat că, în baia unității de învățământ, se află un adolescent, în vârstă de 17 ani, în stare de inconștiență, iar lângă acesta a fost găsit un recipient cu alcool. De asemenea, la fața locului s-a deplasat și un echipaj de prim-ajutor, care i-a acordat elevului primele îngrijiri medicale, ulterior fiind transportat la spital.
Dan Gheorghe, jurnalist TVR: Aici, la această școală profesională specială din Sectorul 6, n-am găsit decât porți închise, iar reprezentanții instituției au refuzat să ne ofere orice fel de informații în legătură cu acest caz. În schimb, de la Inspectoratul Școlar București am aflat că va fi trimisă în acest loc o comisie de anchetă, pentru a clarifica situația.
La şcoala specială din Sectorul 6 învaţă copii care au diverse probleme de sănătate şi au nevoie de educaţie şi îngrijire specializate.
Tânărul de 17 ani găsit în toaletă a fost stabilizat după ce a ajuns la spital. Este încă un caz grav de consum de alcool care îi îngrijorează pe medici.
Dr. Viorela Niţescu, şef secţie Toxicologie: În acest moment, pacientul este mult mai bine, coma s-a superficializat, este echilibrat, nu pune probleme și nici nu are risc vital. Din nefericire, numărul intoxicațiilor voluntare cu alcool la adolescenți sunt destul de frecvente, aproape că nu este săptămână în care să nu avem unul – două cazuri care necesită internare. Cam 25 % dintre cazuri sunt cu comă, cu grade de severitate diferite, însă din fericire, în 100 % din cazuri evoluția este absolut favorabilă în maximum 24 de ore.
Cel mai adesea, adolescenții consumă alcool la petreceri.
Medicii atrag atenția că, la vârsta lor, riscă să-și afecteze grav, uneori chiar iremediabil, organismul.
La numărul unic 119 puteţi semnala situaţii de abuzuri sau neglijenţă în cazul minorilor.

