Reformă la Senat: unii pleacă, alții vin fără concurs. Posturi blocate de angajați-fantomă
Restructurările de la Senat sunt contestate de unii angajaţi. Ei reclamă că politicienii îşi aduc oameni, pe perioadă nedeterminată, fără concurs. Ca să le facă loc noilor veniţi, consilierii care au lucrat cu fostele conduceri sunt mutaţi la alte direcţii. Un angajat a dezvăluit pentru TVR schema prin care zeci de posturi sunt blocate. În replică, preşedintele interimar al Senatului spune că instituţia va deveni mai eficientă după reformă.
Speţa este similară în multe instituţii ale statului. La Senat, de exemplu, sunt angajaţi care vin zi de zi la muncă, îşi fac treaba, şi îi ţin în spate pe mulţi alţii care încearcă să fenteze sistemul. Metodele sunt multe şi, culmea, sunt legale.
Una dintre probleme este că mulţi vin pe uşa din dos, fără concurs, dar pe perioadă nedeterminată, deci nu pleacă odată cu politicianul. O altă problemă este suspendarea. Postul rămâne liber, dar blocat.
Am discutat cu un angajat al Senatului care a dorit să-şi păstreze anonimatul: ”Este imoral. Angajezi pe cineva fără concurs, îl muţi într-o structură parlamentară, angajezi altă persoană fără concurs.”
Potrivit unor surse din Senat, din 20 decembrie până azi, deci în plină reorganizare, au fost angajate 26 de persoane. Dintre acestea, şapte sunt pe perioadtă nedeterminată.
”Acum, când tu spui că vrei să faci reorganizări, că vrei să faci restructurări, că vrei să dai oameni afară, că este o problemă cu persoanele care sunt angajate fără concurs şi tot tu, preşedintele Senatului, acum preşedintele interimar al României, spui în Biroul Permanent că ,,la grupuri nu o să se schimbe nimic şi o să puteţi angaja în continuare fără concurs, cum doriţi, pe perioadă determinată sau nedeterminată”, asta deja trece de o anumită limită a bunului simţ.”, a spus angajatul din Senat.
Angajaţii care vin odată cu politicianul, sunt consilieri, consultaţi, ar trebui teoretic să plece odată cu el. Şi, totuşi, unii dintre ei sunt angajaţi pe perioadă nedeterminată, fără concurs, deşi nu sunt funcţionari publici. Aşa că politicianul pleacă, iar ei rămân şi îngroașă rândurile angajaţilor Senatului. Iar următorii politicieni, care îşi aduc consilierii lor, trebuie să-şi facă loc. Loc se face prin mutarea anajaţilor aduşi de foştii parlamentari prin tot felul de direcţii. Din 20 decembrie şi până azi, potrivit surselor din Senat, au fost 20 de astfel de mutari.
O altă problemă este suspendarea. La Senat sunt 40 de angajaţi care au găsit joburi mai atractive, dar şi-au blocat posturile, astfel încât nimeni nu le poate ocupa. Angajaţii suspendaţi nu vor da concurs şi vor rămâne cu postul intact, inclusiv în urma reorganizării.
Aşa se face că, preşedintele Comisiei de Transporturi se plângea că vă avea doar un om care să muncească efectiv, după restructurări. În timp ce, preşedintele Comisiei pentru Constituţionalitate spunea că are trei angajaţi pe care nu i-a văzut niciodată, potrivit stenogramelor consultate de TVR.
Premierul şi liderul interimar al PNL nu au dorit să comenteze prea mult subiectul.
Marcel Ciolacu, prim-ministrul României: Sunt ferm convins că nici eu, nici domnul Predoiu nu cunoaștem acest fapt, dar nu cred că nimeni de la Senat și nimeni de la Camera Deputaților nu a încălcat legea.
Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, promite că reorganizarea va rezolva problemele semnalate, iar concursurile vor fi corecte. 178 de oameni ar trebui să plece în urma reformei. Ar trebui să rămână 618 angajaţi din 796.
Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean: ,,Această reformă reprezintă un act de responsabilitate în gestionarea resurselor publice și un angajament față de cetățeni. Reducerea numărului de posturi de la 796 la 618, conform angajamentului asumat, are ca scop optimizarea structurii instituționale, pentru un Senat mai eficient și mai bine adaptat provocărilor actuale.”
Cu toate acestea, la final de februarie, în plată erau doar 676 de angajaţi. Aşadar ar putea pleca doar 58. Potrivit surselor, procedura de reorganizare ar trebui să înceapă în jurul datei de 10 aprilie şi să se încheie în a doua parte a lunii mai, înainte de revenirea lui Ilie Bolojan la Senat.
Probleme nu sunt numai la Senat. Camera Deputaţilor a angajat 113 persoane, în ultimele luni, potrivit Hotnews.

