Prezența militară și apărarea NATO – suficiente în momentul de față, a spus Ilie Bolojan, întrebat dacă îi va cere lui Trump să instaleze arme nucleare în România

14 March 2025, 14:59

Întrebat dacă România ar cere administrației americane, cum a făcut Polonia, să instaleze pe teritoriul național arme nucleare, ca măsură de descurajare împotriva unei eventuale agresiuni rusești, președintele interimar a dat un răspuns precaut.

Președintele Poloniei a evocat joi posibilitatea ca administrația de la Casa Albă să transfere arme nucleare americane și să le instaleze pe teritoriul Poloniei, ca măsură de descurajare împotriva unei eventuale agresiuni rusești. Luați în calcul ca și România să ceară administrației americane să instaleze pe teritoriul României arme nucleare? – așa a sunat întrebarea venită din partea presei la conferința de vineri a președintelui Interimar.

Iată cum a răspuns Ilie Bolojan: “Cred că pentru fiecare țară este importantă securitatea și siguranța ei. Ce s-a făcut în acești ani în România consider că este un lucru bun și faptul că avem umbrela NATO deasupra noastră, că avem bazele militare ale aliaților americani și europeni în țara noastră – sunt condiții care ne asigură o protecție și o pace în România. În ceea ce privește strategii care să ducă la consolidarea apărării țării noastre, cred că orice fel de formulă prin care acest flanc de est al NATO este consolidat este un lucru bun, dar cel puțin în situația de astăzi cred că ceea ce avem în momentul de față – prezență militară, planuri de apărare NATO – sunt suficiente în momentul de față”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite