Cum va gestiona România relația cu noile guverne de la Berlin și Viena

11 martie 2025, 10:44 (actualizat 11 martie 2025, 10:50)

În Austria și Germania, doi dintre cei mai importanți parteneri comerciali ai României, Guvernele vor fi conduse de premieri de centru-dreapta. În timp ce Austria va lua măsuri dure împotriva migranților, în sensul că nu va mai permite reîntregirile de familii și va avea nevoie de România pentru securizarea frontierelor UE, Germania alocă sume record pentru apărare. Guvernul de la Berlin va încuraja companiile germane să se dezvolte.

Noul cancelar al Germania vrea un acord politic pentru crearea unui fond de 500 de miliarde de euro pentru modernizarea infrastructurii, acești bani vor fi alocați separat de buget.

Totodată 400 de miliarde de euro vor fi folosite pentru modernizarea armatei. Noul executiv de la Berlin mizează mult pe mediul privat.

Acesta e un plus și pentru România fiindcă se vor dezvolta companiile germane din țara noastră și vor apărea automat mai multe locuri de muncă.

Friedrich Merz, viitorul cancelar al Germaniei: Printr-o coordonare cu vecinii noștri europeni, vom respinge cererile de azil de la frontierele noastre comune. Dorim sã luãm toate mãsurile constituționale pentru a reduce migrația ilegalã în ansamblul ei. Vom extinde masiv controalele la frontierã din prima zi a guvernului nostru comun. Și vom folosi, de asemenea, aceste controale la frontierã pentru a crește semnificativ numãrul de respingeri.

Noul Guvern de la Viena vede lupta cu migrația ilegală ca pe o prioritate și va lua masuri în acest sens.

România are un rol cheie și asta pentru că securizează segmente importante din frontiera externă a Uniunii Europene.

Christian Stocker, cancelarul Austriei: Pe de o parte, vom continua lupta împotriva migrației regulate,na abuzului față de sistemul nostru de azil și împotriva extremismului și vom clarifica, fără niciun „dacă” și „dar”, faptul că oricine dorește să locuiască permanent cu noi trebuie să interiorizeze valorile noastre, să învețe limba noastră, să meargă la muncă și să contribuie la societatea noastră.

Beate Meinl-Reisinger, ministrul de Externe al Austriei: Sunt multe de făcut, s-a menționat că ne confruntăm acum cu doi ani dificili.Doi ani dificili de reformă și restructurare dedicată. Și vom face acest lucru astfe l încât să putem vedea lumina de la capătul tunelului după acești doi ani, deoarece obiectivul principal pentru noi toți trebuie să fie crearea unei redresări economice. Mai presus de toate, o relansare economică. Pentru că numai aceasta va asigura prosperitatea pentru toate generațiile din viitor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite