Lasconi: Nu exclud o guvernare cu PNL, PSD, UDMR după alegerile prezidenţiale, dar nu cu domnul Ciolacu
Preşedinta USR Elena Lasconi a afirmat, joi, că nu exclude intrarea la guvernare alături de PNL, PSD şi UDMR după alegerile prezidenţiale, însă nu cu Marcel Ciolacu prim-ministru.
“USR este un partid politic serios şi îşi doreşte intrarea la guvernare. Nu exclud o guvernare cu PNL, PSD, UDMR după alegerile prezidenţiale. Dar nu cu domnul Ciolacu, pe care în mod total aberant l-a numit Iohannis a doua oară premier. Domnul Ciolacu e cel care nu ne-a dorit la guvernare, nu a vrut să arate cifrele economice reale. Este neserioasă declaraţia sa, ştie şi domnia sa că i s-a terminat capitalul politic. România are nevoie de un premier serios, nu de cineva care zboară cu Nordis în timp ce pune taxe pe umerii oamenilor care muncesc cinstit“, a transmis Elena Lasconi pe Facebook.
Ea adăugat că decizia USR de a nu vota moţiunea de cenzură nu este o favoare pentru Marcel Ciolacu.
“Îşi mai cumpără acum timp pentru că USR nu vrea să arunce ţara în haos prin dărâmarea Guvernului, dar nu e o favoare, ci un gest de respect faţă de cetăţenii de bună-credinţă“, a precizat Elena Lasconi.
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că este de părere că USR ar trebui să intre la guvernare alături de PSD, PNL, UDMR şi minorităţi şi să susţină candidatul unic al coaliţiei la alegerile prezidenţiale, pe Crin Antonescu.
“Mâine e o moţiune de cenzură ca să fie înjurat Ciolacu, fiindcă ea nu are şanse să treacă. Nu are nici măcar o singură şansă să treacă. Am văzut şi anunţul parlamentarilor de la USR că nu vor vota această moţiune, dintr-o raţiune – că aducem instabilitate în România. Pot să voteze, eu îi invit să voteze, că oricum nu trece moţiunea, chiar dacă votează şi dânşii. Totuşi, trebuie să constat că este un gest de normalitate (…) şi o să îmi permit în perioada următoare să o deranjez pe doamna preşedinte Lasconi, eu consider, cum am considerat şi la formarea Guvernului, că şi USR trebuie să vină la guvernare, alături de PSD, de PNL, UDMR şi minorităţile naţionale“, a afirmat Ciolacu la postul România TV.

