Ministrul israelian al apărării ameninţă cu reluarea războiului dacă Hamas nu eliberează ostaticii

Israel Katz / Profimedia Images
12 February 2025, 20:52 (actualizat 13 February 2025, 07:06)

Ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a ameninţat miercuri cu reluarea războiului dacă gruparea Hamas nu va elibera până sâmbătă ostaticii răpiţi în Israel şi reţinuţi în Fâşia Gaza, relatează AFP şi Xinhua.

“Dacă Hamas opreşte eliberarea ostaticilor, atunci nu există niciun acord de încetare a focului şi există război”, a spus Israel Katz, la sfârşitul unei întâlniri cu membri ai armatei.

El a adăugat că “dacă Hamas nu eliberează ostaticii israelieni până sâmbătă, porţile iadului se vor deschide asupra lor, aşa cum a promis preşedintele american”.

Donald Trump a promis luni “iadul” dacă Hamas nu îi eliberează pe toţi ostaticii israelieni până sâmbătă, după ce mişcarea islamistă palestiniană a ameninţat că va amâna următoarea eliberare prevăzută de armistiţiul în vigoare în Fâşia Gaza.

Katz a spus că Israelul intenţionează să-şi intensifice ofensiva militară în Gaza. “Noul război din Gaza va fi diferit în intensitate faţă de cel de dinainte de încetarea focului şi nu se va încheia fără înfrângerea Hamas şi eliberarea tuturor ostaticilor”, a mai declarat el.

Guvernul lui Benjamin Netanyahu a ordonat deja armatei sale să se pregătească pentru “toate scenariile” ca răspuns la anunţul aripii militare a Hamas, care acuză Israelul că încalcă acordul de încetare a focului în vigoare din 19 ianuarie, după 15 luni de război devastator.

Ulterior, mişcarea a asigurat că “uşa rămâne deschisă” pentru ca eliberarea ostaticilor israelieni în schimbul unor prizonieri palestinieni “să se desfăşoare conform planului prevăzut”, şi anume sâmbătă, “odată ce (Israelul) îşi va îndeplini obligaţiile”.

Din cele 251 de persoane răpite în cursul atacului din 7 octombrie 2023, actualul acord de încetare a focului prevede eliberarea a 33 de ostatici, dintre care opt sunt raportaţi morţi, în schimbul a 1.900 de palestinieni închişi în Israel, într-o primă fază care durează şase săptămâni.

De la începutul armistiţiului, au fost eliberaţi 16 ostatici israelieni, pe lângă cinci thailandezi (în afara acordului), în schimbul a 765 de prizonieri palestinieni.

Potrivit armatei, în Fâşia Gaza sunt deţinuţi în continuare 73 de ostatici, dintre care cel puţin 34 sunt morţi.

A doua fază a armistiţiului ar urma să aibă ca rezultat eliberarea tuturor ostaticilor şi încheierea definitivă a războiului, înainte de o etapă finală dedicată reconstrucţiei Fâşiei Gaza.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă