Asistenta interzisă la donare în Mureș, după ce a donat 63 de litri de sânge, invitată la Centrul Regional de Transfuzie Sanguină, pentru clarificarea situației
Asistenta de laborator Camelia Săbădean, din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență (SCJU) Târgu Mureș, care a donat de 140 de ori, aproape 63 de litri de sânge, dar care a fost interzisă la donare la Centrul Regional de Transfuzie Sanguină (CRTS) Mureș din motive nemedicale, a fost invitată la sediul CRTS ”pentru clarificarea situației”.
”Imediat după apariția în presă a faptului că, după 139 de donări, Centrul de Transfuzie Sanguină din Târgu Mureș m-a exclus definitiv din lista donatorilor eligibili de sânge, invocându-se un motiv artificial – adică un presupus conflict cu un portar, care ulterior a fost dat afară de instituție pentru probleme repetate de comportament – am fost contactată de domnul prefect al județului Mureș, dr. Ovidiu Butuc. După discuția cu domnul prefect, am primit un e-mail din partea conducerii Centrului Regional de Transfuzie Sanguină Mureș să mă prezint ca să clarific situația. Eu nu doresc altceva decât să mi se recunoască dreptul de a dona la Târgu Mureș, iar cei de aici să își ceară scuze pentru modul în care m-au tratat. Oricum, viitoarea donare o voi face tot la Bistrița-Năsăud, acolo unde am fost ultima dată, la a 140-a donare, și unde am fost primită cu simpatie și respect”, a declarat, pentru Agerpres, Camelia Săbădean.
În e-mail-ul trimis Cameliei Săbădean de conducerea Centrului Regional de Transfuzie Sanguină Mureș se arată doar atât: ”Noua conducere a CRTS Mureș a luat la cunoștință intenția dumneavoastră de a vă fi revizuită aptitudinea pentru donarea de sânge și, în consecință, vă invităm la sediul nostru pentru clarificarea situației”.
Asistenta de laborator a început să fie recunoscută în România pentru gestul ei de a dona sânge în mod constant, în urmă cu câțiva ani, după ce chipul ei a fost proiectat pe clădirile comerciale din Times Square din New York, fiind considerată eroină pentru numărul de vieți salvate prin gestul ei.
”Sunt donatoare de sânge de 35 de ani, am donat de 140 de ori, aproape 63 de litri, pentru că întotdeauna am considerat că donarea de sânge este un gest umanitar esențial, vital, salvator de vieți. În urmă cu aproximativ o jumătate de an, am aflat că sunt exclusă definitiv din lista donatorilor eligibili de sânge la Târgu Mureș, adică sunt scoasă definitiv de la donare. Și în încercarea mea de a afla care este cauza legală pentru această excludere s-a soldat cu un eșec, adică am fost ignorată. Cu toții cunoaștem criteriile eligibilității de sânge, cu numărul de kilograme, cu hemoglobina, cu bolile transmisibile, iar motivele legale de excluderea donatorilor de la donare, sunt nedeclararea de către donator a unei boli transmisibile, ceea ce constituie o infracțiune care se pedepsește cu închisoare de la șase la trei ani și donarea în scopul obținerii de foloase materiale, ceea ce constituie o contravenție care se pedepsește cu o amendă de la 500 la 1.500 de lei. Nu mă încadrez în aceste probleme legale de interzicere a donării”, a declarat presei, marți, Camelia Săbădean.
Asistenta a spus că, după ce a donat în 4 ianuarie, în 4 martie și la începutul lunii mai 2024, în data de 5 august 2024 s-a prezentat la Centrul de Transfuzie Sanguină Târgu Mureș pentru a se programa la donare pentru a doua zi, ocazie cu care i s-a spus de la registratură că fișa ei nu mai este în acel loc și că fosta directoare a centrului, Dana Florea, ar fi scos-o definitiv de la donare.
Camelia Săbădean a precizat că analizele medicale de la donarea precedentă din luna mai nu indicau nicio problemă medicală, însă i s-a comunicat că decizia ar fi fost legată de o dispută verbală pe care a avut-o cu un portar, în luna ianuarie 2024.
Reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină din Târgu Mureș susțineau că decizia excluderii de la donare a Cameliei Săbădean a fost luată ”de un medic” și că ar fi avut la bază o anume problemă de comportament a acesteia.

