Mircea Fechet, despre primele de pensionare de jumătate de milion de lei de la Romsilva: E o chestiune nesimțită
Primă de pensionare de jumătate de milion de lei: se întâmplă la Romsilva, unde angajaţii primesc, în momentul retragerii din activitate, valoarea neta a 10 salarii brute, în cele mai multe cazuri fiind vorba despre sute de mii de lei.
Ministrul Mediului vorbeşte despre “nesimţire”, dar spune că nu poate interveni, fiind vorba de clauzele unui Contract Colectiv de Muncă.
“Am solicitat situații cu nume, prenume, data pensionarii și cuantumul acestei prime […] și am constatat că sunt persoane care la pensionare au primit și aproape 500.000 de lei în cont, premiu de despărțire, premiu de pensionare. Eu cred că rezultatul unei negocieri la sfârșitul căreia să spui că primești la pensionare 10 salarii brute în cuantum net, adică vreo 20 de salarii brute e o chestiune nesimțită, haideți să spunem pe românește.”, a declarat Mircea Fechet, la TVR INFO.

