UEFA a deschis două proceduri disciplinare împotriva federațiilor din România şi Kosovo. România nu are cum să piardă la masa verde, spun oficialii FRF
UEFA a deschis două proceduri disciplinare împotriva federațiilor din România şi Kosovo, după meciul cu scandal de vineri seară de pe Arena Naţională. Partidă e considerată abandonată după ce fotbaliştii din Kosovo s-au retras de pe teren cu două minute înainte de final.
România nu are cum să piardă la masa verde meciul abandonat de echipa din Kosovo, consideră oficialii FRF și antrenorul naționalei, Mircea Lucescu. UEFA a comunicat încă de dinaintea meciului că scandări precum “Serbia, Serbia” reprezintă mesaje politice, dar nu sunt rasiste sau ofensatoare, iar kosovarii nu le pot invoca în apărarea lor.
Selecționerul român spune că se aștepta la un astfel de comportament al adversarilor care ar fi sperat să câștige la masa verde. Mircea Lucescu îi acuză de lipsa de fair-play și e convins că România va câștiga cu 3-0.
UEFA a deschis o procedură disciplinară și va analiza cine are dreptate. Oficialii FRF spun că nu avem cum să pierdem la masa verde. Decizia comisiei de disciplină a UEFA ar putea veni în 2-3 săptămâni.
Meciul dintre naţionala de fotbal a României şi Kosovo a fost abandonat la scorul de 0-0, vineri seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa C2 din Liga Naţiunilor, după ce echipa oaspete s-a retras de pe teren în min. 90+5.
Meciul, care a fost la câteva zeci de secunde de a se încheia natural, după timpul suplimentar acordat de arbitru, s-a încheiat grotesc, cu echipa Kosovo părăsind terenul fără un motiv plauzibil, în ciuda încercărilor arbitrului de a-i determina pe jucătorii oaspeţi să rămâne pe gazon.
După o întrerupere de circa 70 de minute, arbitrul danez Morten Krogh a revenit pe teren şi a fluierat sfârşitul meciului doar în prezenţa jucătorilor români, un verdict urmând să fie dat de Comisia de Disciplină a UEFA.
Kosovarii către români: “Nu sunteți nimic în fotbal!” Retrași la vestiare, au comandat pizza. Ce au lăsat în urmă
Incidentele au izbucnit în min. 90+5, când căpitanul oaspeţilor, Amir Rrahmani, jucător la Napoli, l-a bruscat pe Denis Alibec, iar jucătorii celor două echipe s-au implicat în busculadă.
Conflictul a fost aplanat în cele din urmă, iar arbitrul Krogh a dat trei cartonaşe galbene, primite de Rrahmani, Alibec şi Dellova.
România a primit lovitură liberă, dar jucătorii au continuat să se îmbrâncească în careu înaintea executării ei, iar jucătorii kosovari au decis să părăsească terenul.
În condiţiile în care România a câştigat meciul tur, de la Prishtina, cu 3-0, Kovoso avea nevoie de cel puţin o victorie la acest scor la Bucureşti pentru a păstra şanse de a câştiga grupa şi a promova în Liga B.

