Kosovarii “și-au luat jucăriile” și au ieșit de pe teren. Reacția spectatorilor de pe Arena Națională după meciul din Liga Națiunilor
Kosovarii au sărit la bătaie după ce au abandonat meciul cu România. Mircea Lucescu a descris într-un singur cuvânt incidentele de la această partidă. “Penibil”, a spus selecţionerul, după ce kosovarii au ieșit de pe teren.
“O lipsă de educație. Nu mă surprinde faptul că, după meciul de 3-0, când noi am fost acolo fluierați, am fost în toate felurile, au aruncat cu tot felul de lucruri împotriva noastră, nu mă surprinde faptul că, pierzând cu 3-0, pe urmă au suspendat 3 jucători pentru indisciplină. Același lucru – au demonstrat o echipă indisciplinată”, a declarat Mircea Lucescu.
Întrebat ce urmează acum și ce a transmis centralul partidei, antrenorul naționalei noastre a confirmat: “În mod normal, am câștigat meciul cu 3-0. În mod normal. Nu cred că se poate da o altă decizie.“
Căpitanul selecționatei Kosovo, Amir Rrahmani, în conflict cu jurnaliștii români după partida de pe Arena Națională
“Dacă se întâmpla ceva pe teren, aș fi putut înțelege. Mai ales că au fost foarte multe gesturi din partea lor care au provocat”, a subliniat Lucescu.
Și fanii au plecat dezamăgiți de pe Arena Națională după ce meciul a fost abandonat de kosovari.
“O nedreptate față de fotbal în sine, pentru că, din câte am înțeles, scandările au fost doar referitor la o anumită țară, dar pentru acest motiv nu consider că trebuie să se aducă atingere sportului în general“, a declarat un spectator, la ieșirea din arenă.
Drăguș: Ne așteptam să ne provoace kosovarii. Niță: Sperăm la o decizie favorabilă, să ne bucurăm de cele 3 puncte
“O dezamăgire extraordinară. Adică a fost frumos până în minutul 92. Exact s-a întâmplat ca atunci când eram copii, nu ne convenea ceva, ne luam mingea sau ne luam jucăriile și plecam. Așa s-a întâmplat cu ei”, a subliniat un altul.

