Cântăreţele Taylor Swift şi Tyla au triumfat la MTV Europe Music Awards 2024

11 noiembrie 2024, 10:01 (actualizat 11 noiembrie 2024, 10:04)

Vedeta pop Taylor Swift a fost marea câştigătoare a MTV Europe Music Awards 2024 după ce a obţinut patru trofee la gala de premiere desfăşurată duminică seară la Manchester, Anglia, şi care a inclus un omagiu adus regretatului cântăreţ Liam Payne, informează Reuters.

Taylor Swift, care a avut cele mai multe nominalizări – şapte – , a câştigat categoriile ”cel mai bun artist”, ”cel mai bun videoclip”, graţie videoclipului ”Fortnight”, realizat în colaborare cu Post Malone, ”cea mai bună interpretare live ” şi ”cel mai bun artist american”. Cântăreaţa, care în prezent se află în America de Nord cu prilejul turneului său mondial ”Eras”, le-a mulţumit fanilor printr-un mesaj video, scrie Agerpres.

”Faptul că aţi venit la concertele din turneu, tot ce s-a întâmplat cu albumul anul acesta, cu videoclipul, este pur şi simplu incredibil”, a spus Swift, care şi-a lansat în aprilie cel mai recent album, ”The Tortured Poets Department”.

Cântăreaţa sud-africană Tyla a fost recompensată cu trei trofee – ”cel mai artist Afrobeats”, ”cel mai bun artist R&B”, ”cel mai bun artist din Africa”.

Ceremonia de decernare a MTV Europe Music Awards a fost reluată după ce ediţia de anul trecut de la Paris a fost anulată la scurt timp după izbucnirea războiului din Gaza, unde armata israeliană se confruntă cu militanţii Hamas.

Desfăşurat într-un oraş diferit în fiecare an, evenimentul de duminică a avut loc la recent inaugurata arenă Co-Op Live, din Manchester.

Cântăreaţa Rita Ora, care a fost pentru a treia oară gazda ceremoniei, i-a adus un omagiu cântăreţului One Direction Liam Payne, care a murit luna trecută după ce a căzut de la etajul al treilea al unui hotel din Buenos Aires. Cântăreţul avea 31 de ani.

Duminică seară au mai primit trofee Sabrina Carpenter, care a câştigat în categoria ”cel mai bun cântec” graţie hitului ei ”Espresso”, Ariana Grande, care a obţinut trofeul pentru ”cel mai bun artist pop” şi Eminem, care a triumfat în categoria hip-hop.

Jimin a fost desemnat cel bun artist K-pop, iar cântăreţul mexican Peso Pluma a câştigat categoria dedicată muzicii latino, în timp ce Liam Gallagher, originar din Manchester, a fost desemnat ”cel mai bun artist rock”. Cântăreţul american Benson Boone a fost desemnat „cel mai bun artist nou”.

Pe lista premiaţilor s-au mai aflat rapperul american Busta Rhymes, care a interpretat cele mai cunoscute hituri ale sale şi a obţinut premiul ”global icon”, precum şi duetul britanic Pet Shop Boys, recompensat cu ”pop pioneer award” şi care a cântat în închiderea galei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă