Doi medici de la o clinică privată sunt cercetați, după ce au declarat că un bărbat schizofrenic este apt pentru a fi șofer
Doi medici de la o clinică privată sunt cercetați de polițiștii din Ilfov, după ce au declarat că un bărbat schizofrenic este apt pentru a fi șofer. Nu a reușit să obțină permisul de conducere, însă, cu toate acestea, s-a urcat la volan. În cele din urmă, a fost depistat de agenții de la Rutieră și internat într-un spital de psihiatrie.
În septembrie anul trecut, bărbatul, care suferă de schizofrenie, a obținut un aviz medical prin care era declarat apt psihologic. Apoi ar fi urmat cursurile unei școli auto, care acum se află în atenția anchetatorilor.
Nu a reușit să promoveze examenele pentru obținerea permisului auto, așa că, spun surse judiciare, a cumpărat cu o mie de euro de pe internet ceea ce credea că sunt permise valabile.
Polițiștii au cerut o expertiză medico-legală, iar specialiștii au stabilit că bărbatul nu are discernământ, așa că a fost internat forțat.
Investigația a dus la clinica privată și la cei doi medici. Administratorii clinicii le-au explicat anchetatorilor cum s-a prezentat bărbatul de 50 de ani la consultație.
Dumitru Chitic, administrator şi asociat al clinicii: A dat o declarație pe proprie răspundere că nu e înscris la un medic de familie și că totodată nu e în evidență cu boli cronice sau neuropsihce. A semnat această declarație, noi nu aveam de unde să știm adevărul.
Dr. Ştefan Ionescu, asociat şi administrator al clinicii: Dacă el știe să numere, dacă își știe numele, în ce zi este îl întrebi ce profesie ai, îți dai seama dacă se irită dacă nu se irită, dacă e coerent, intră într-o inhibiție, sunt elemente care îți arată clar că, la momentul respectiv, el e responsabil. Doctorul nostru care l-a consultat e unul dintre cei mai buni psihatrici de consult.
Polițiștii rutieri au o singură soluție pentru a-l împiedica pe bărbat să mai conducă.
Adrian Cuculis, avocat: Există o lege a sănătății mintale, care permite polițiștilor care constată că o persoană fără discernământ savârșește o faptă de natură penală să se deplaseze cu ea la cel mai apropiat centru de santatae mintală, unde se poate face o nouă evaluare și să-l interneze în mod nevoluntar.
Medicii psihiatri explică de ce o persoană care suferă de schizofrenie nu ar trebui să șofeze.
Raluca Modaru, medic psihiatru, Spitalul de Psihiatrie Socola: Benzodiazepinele, în afară de faptul că pot da somnolență, mai ales la începutul tratamentului, scad reflexele, pot încetini capacitatea șoferului de a reacționa.
Unul dintre medici a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile, iar celălalt e cercetat în libertate.

