Recensământ al oamenilor străzii la Budapesta. Poveștile celor rămași fără un acoperiș deasupra capului

5 October 2024, 12:47 (actualizat 5 October 2024, 12:49)

În capitala Ungariei a început recensământul persoanelor fără adăpost. Potrivit estimărilor, la Budapesta, în jur de 1.500 de oameni înnoptează pe stradă.

Mulți dintre cei intervievați povestesc că au avut o viață normală până acum câțiva ani. Dar au ajuns în stradă.

Eram bucătar la un restaurant din centru, dar în perioada pandemiei COVID, absolut toate restaurantele s-au închis. Nu am găsit nicio soluţie. Mai întâi mi-am pierdut serviciul, apoi apartamentul şi apoi iubita.

Există centre speciale unde oamenii străzii pot înnopta, dar locurile se ocupă rapid.

Sunt persoane care stau de 6 ani în asemenea adăposturi.

– Aveţi vreun venit?

– Zero. Am să reîncep munca şi atunci o să am, dar trebuie să mă pun pe picioare.

Recensământul oamenilor străzii e o iniţiativă a Uniunii Europene și include 10 țări.

Scopul este de a afla numărul cât de cât exact al oamenilor fără adăpost, astfel încât Comisia Europeană să pună la punct măsuri de combatere a acestui fenomen în creștere.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite