Autostrăzile din România, monitorizate cu camere video. CNAIR vrea să le monteze inclusiv pe DN1

7 September 2024, 18:32

Autostrăzile din România vor fi monitorizate de camere video. Compania de Drumuri vrea să le monteze inclusiv pe cea mai aglomerata sosea, DN1. Sistemele inteligente vor depista șoferii care depășesc viteza legală și vor detecta diverse incidente in trafic. Autorităţile speră că vor putea reduce astfel semnificativ numărul accidentelor grave care ne menţin pe primul loc în Europa.

Sistemele inteligente de monitorizare vor supraveghea traficul pe cele mai circulate drumuri: A1, A2, A3, dar si pe DN1. Acestea vor ajuta autorităţile să-i sancționeze pe șoferii care depășesc viteza legală.

220 de milioane de lei fără TVA costă cele 250 de sisteme inteligente care pot reduce semnificativ numărul mare de accidente rutiere.  

România rămâne pe primul loc în Europa la numărul accidentelor rutiere.

Potrivit raportului Eurostat, România înregistrează cea mai ridicată rată a deceselor în urma accidentelor rutiere, 86 de decese la un milion de locuitori, aproape dublu faţă de media europeană.

La polul opus, Suedia a avut cea mai mică rată de decese în accidente rutiere în Uniunea Europeana, cu 22 de decese la un milion de locuitori, urmată de Danemarca cu 26 și Irlanda cu 31.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite