Poliţiştii au aplicat prima amendă digitală, cu ajutorul tabletei din dotare

4 September 2024, 12:34

Poliţiştii au aplicat prima amendă digitală, cu ajutorul tabletei din dotare.

Un bărbat de 52 de ani din judeţul Cluj, a fost sancţionat cu 330 de lei şi două puncte de penalizare pentru că a condus fără centură de siguranţă.

În cadrul unui proiect-pilot, poliţia rutieră a introdus de ieri noul sistem digital, care constă în instalarea aplicaţiei

Abateri rutiere-mobile pe tabletele pe care le au agenţii.

Cu ajutorul acesteia, toţi poliţiştii din ţară vor putea tipări pe loc procesele verbale.

Aplicaţia va colecta informații privind calitatea experienței atât de la utilizatorii poliţişti, cât și din partea participanților la trafic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite