Doi astronauţi americani blocaţi pe ISS. Plecaţi în spaţiu pentru opt zile, vor rămâne opt luni din cauza unei defecțiuni

Foto: Profimedia Images
26 august 2024, 10:55

Plecaţi în spaţiu iniţial pentru 8 zile, doi astronauţi americani vor rămâne pe Staţia Spaţială Internaţională 8 luni.

Butch Wilmore şi Suni Williams au ajuns, în iunie, la bordul capsulei Starliner, fabrică de Boeing, însă modulul are probleme tehnice.

De aceea, ar fi riscantă folosirea lui pentru a-i readuce pe astronauţi pe Terra. Modulul Boeing va fi trimis pe Pământ într-un zbor test fără echipaj.

Cei doi astronauţi americani vor reveni pe Terra în februarie, la bordul modului realizat de SpaceX.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite