Pacienții spitalului Câmpina se sufocă de căldură în saloane. Instalația de climatizare din unitatea medicală nu funcționează
Sute de pacienți internați la Spitalul Municipal din Câmpina trăiesc în infernul caniculei din saloane. Instalația de climatizare din unitatea medicală nu funcționează, iar înăuntru temperaturile ajung și la 35 de grade.
Afectate sunt și cadrele medicale care cer urgent autorităților să găsească soluții pentru a-și putea desfășura activitatea în condiții optime.
La peste 35 de grade în saloanele spitalului din Campina atmosfera este insuportabilă pentru pacienți. Pe lângă bolile care îi chinuie, au de înfruntat zăpușeala zi și noapte. Mulți, exasperați, vor să se externeze.
Secția de pediatrie, aflată la ultimul etaj este printre cele mai afectate.
Sunt peste 300 de paturi în cele 60 de saloane. Și niciun aparat de aer condiționat funcțional. Deși unitatea medicală are o instalație de climatizare nou nouță, totuși ea nu este funcțională.
Lucrările au fost sistate după ce contractul intre primărie și constructor a fost reziliat.
Anca Danian, şef Secţie Medicină Internă, Spitalul Municipal Câmpina: Este foarte cald, sunt 35 de grade în saloane, este un aer irespirabil. Nu avem nicio soluție. Am făcut nenumărate sesizări conducerea ne-a explicat care este problema, dar noi vrem o soluție suntem și noi oameni.
Deocamdată singura soluție găsită este ventilarea naturală – cu ușile și geamurile deschise.
Călin Tiu, managerul Spitalului Municipal Câmpina: Noi am achiziționat filtre de apă și răcire și le-am amplasat pe secții și în zona aglomerate, dar sunt măsuri minimale, nu putem folosi ventilatoare pentru că nu au eficiență la acele temperaturi dar și pentru că legislația ne împiedică.
Lucrările pentru modernizarea instalației de climatizare au început în 2021 cu fonduri europene. Constructorul ar fi cerut însă mai mulți bani, ceea ce a nemulțumit primăria care a refuzat să aloce bani din bugetul local.
Așadar constructorul a sistat proiectul. Reprezentanții primăriei Câmpina și cei ai companiei care se ocupă de montarea aparatelor de aer condiționat au refuzat să ofere un punct de vedere în legătură cu această situație.

