Sute de pacienți internați la Spitalul Municipal din Câmpina trăiesc în infernul caniculei din saloane. Instalația de climatizare din unitatea medicală nu funcționează, iar înăuntru temperaturile ajung și la 35 de grade.
Un bărbat în vârstă de 78 de ani din Dâmbovița a murit, în a doua zi de Crăciun, după ce o bucată de cozonac i-a rămas în gât. Medicul Tudor Ciuhodaru, de la Spitalul Clinic de Urgență „Sf. Ioan” din Iași, a explicat, pe Facebook, cum se face manevra Heimlich, salvatoare în astfel de situaţii.