Rapperul american Wiz Khalifa, urmărit penal. A fost ridicat de poliție de pe scena festivalului ”Beach, Please!”
Rapperul american Wiz Khalifa a fost ridicat sâmbătă noaptea de poliţişti, după ce şi-a aprins o ţigară cu canabis pe scenă, în timp ce susţinea un concert la Festivalul „Beach, Please!” de la Costineşti.
Imediat după ce a apărut pe scenă festivalului și a interpretat prima piesă, rapperul a scos din buzunar o țigară ce părea artizanală. A aprins-o și a început să tragă din ea, în timp ce în boxe răsuna hitul anilor 90 „Next Episode” al lui dr. Dre și Snoop Dogg, în care se vorbește despre droguri.
După aproximativ o oră, la finalul spectacolului, Wiz Khalifa a fost chemat în spatele scenei.
Showul a fost întrerupt pentru câteva minute, în timp ce rapperul era escortat de polițiști spre ieșire și dus la audieri. Momentul a fost surprins de sute de tineri aflați la festival.
Polițiștii au descoperit că americanul deținea peste 18 grame de canabis, dar și un alt joint și altul parțial fumat.
Potrivit DIICOT, rapperul Wiz Khalifa este inculpat pentru deţinere de droguri de risc și cercetat în libertate. Anchetatorii urmează să stabilească dacă americanul a venit cu drogurile sau le-a procurat din România.
Rapperul a reacționat pe contul sau de Twitter. A spus că regretă incidentul și va reveni în România. Însă dată viitoare nu va mai fuma joint pe scenă.
Într-un comunicat, organizatorii „Beach, Please!” anunță toleranță zero față de substanțele interzise și promit să ia măsuri pentru a asigura un mediu sigur și plăcut celor prezenți la festival.

