“Eu sunt: Celine Dion”. Celebra artistă și-a lansat, la New York, documentarul despre lupta cu boala
Celine Dion a revenit pe covorul roșu, la doi ani de când a anunțat că a fost diagnosticată cu sindromul persoanei rigide. Legendara artistă, în vârstă de 56 de ani, a participat la lansarea din New York a documentarului “Eu sunt: Celine Dion“.
Celine Dion a participat, alături de fiul său, la proiecția noului său documentar “Eu sunt Celine Dion”, care urmărește lupta artistei cu sindromul persoanei rigide, o maladie autoimună, care afectează mușchii și care provoacă dureri acute, dificultăţi de mişcare şi spasme. Această tulburare rară și progresivă nu are un remediu cunoscut.
Celin Dion, cântăreaţă: Este o provocare pentru mine să fiu aici, dar, în același timp, sunt extrem de emoționată. Ne aflăm în New York şi simt cum încă primesc mult sprijin și dragoste și sper că acest documentar îi va ajuta şi pe alţii, la fel de mult cât m-a ajutat pe mine.
Celine Dion s-a luptat, în secret, timp de 17 ani, cu această boală, înainte de a o face publică, în anul 2022.
Apariția ei la eveniment vine la o săptămână după ce a promis că se va întoarce pe scenă.
Celin Dion, cântăreaţă: Nu am murit încă. Nu voi dispărea nicăieri. Va trebui să fac față acestei provocări. Și o voi face. Pasiunea mea pentru interpretare nu va dispărea niciodată. Așadar, mă antrenez, mă reabilitez și sper că conștientizarea adusă de acest documentar va ajuta oamenii. Este doar o mică parte din povestea mea cu care mă confrunt.
Celine Dion a vorbit onest despre cum această afecțiune i-a schimbat viața, obligând-o chiar să ia o pauză de la cariera sa muzicală.
Documentarul artistei va apărea pe 25 iunie, pe o platformă de streaming.

