Seceta distruge anual mii de hectare de culturi. Cele mai afectate sunt porumbul, floarea soarelui, soia și mazărea

17 June 2024, 08:43 (actualizat 17 June 2024, 08:44)

Vara este la început, însă problemele în anumite sectoare de activitate sunt destul de mari din cauza temperaturilor ridicate din ultima perioada. Agricultorii din mai multe zone ale țării se confruntă cu secetă pedologică, iar specialiștii se așteaptă ca unele culturi să aibă de suferit.

Dacă este să ne uităm la ce s-a întâmplat în ultimii ani, constatăm că lucrurile sunt tot mai grave. Suprafețe semnificative au fost calamitate din cauza incidentelor climatice.

Lipsa precipitațiilor, lipsa unui sistem de irigații performant și uneori chiar lipsa forței de muncă le dă bătăi de cap agricultorilor români.

Cele mai recente date centralizate de Ministerul Agriculturii arată că în ultimii 4-5 ani lucrurile s-au schimbat mult în țara noastră. Adică avem afectate tot mai multe hectare de teren agricol. În 2020 de exemplu, grâul, orzul și rapița, au fost cele mai afectate culturi din România.

Peste 800 de mii de hectare de grâu au fost plantate și îngrijite în zadar. Producția a fost extrem de mică sau nu a existat. La fel s-a întâmplat cu 175 de mii hectare de orz, iar 136 de mii de hectare de rapiță le-au dat bătăi de cap fermierilor.

Când au tras linie, autoritățile au ajuns la concluzia că peste 1,1 milioane de hectare de teren agricol de la noi au fost calamitate din cauza secetei. Aproape 28 de mii de fermieri au făcut solicitări de ajutor către instituțiile din subordinea Ministerului, iar statul a plătit 930 de milioane de lei.

În 2022 din nou temperaturile înregistrate au fost mult mai ridicate decât mediile multianuale, deci am avut parte de o vară toridă așa cum bine știm cu toții. Seceta pedologică s-a accentuat în aproape toate zonele țării, iar asta a dus la întârzierea semănatului, plantele nu au răsărit sau culturile pur și simplu au fost afectate în perioada de vegetație.

Ca să vă faceți o idee, 250 de mii de hectare din culturile de toamna, adică cele început în 2021, au fost afectate de temperaturile caniculare. Au fost peste 16 mii de fermieri afectați și statul a acordat granturi de 365 de milioane de lei.

În afară de culturile din toamnă, seceta a pârjolit și culturile de primăvară. Peste 1,1 milioane de hectare de teren agricol au fost afectate, iar numărul fermierilor care au avut probleme a fost unul record. 148 de mii au avut nevoie de ajutorul statului.

Suprafețele calamitate aveau în principal culturi de porumb, floarea soarelui, soia și mazăre.

Specialiștii Comisiei Europene au avertizat deja în prognoza pentru țara noastră că datele nu arată bine nici în acest an. Fermierii români vor obține din păcate randamente mai mici la grâu, orz și rapiță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite