Rareș Bogdan: PNL nu pleacă de la guvernare. PNL e câștigătorul acestor alegeri, am crescut de la 14% la 28%

Rareș Bogdan
10 June 2024, 13:49 (actualizat 10 June 2024, 13:59)

Prim-vicepreședintele liberal Rareș Bogdan declarat că PNL ”e câștigătorul acestor alegeri pentru că am crescut de la 14% la 28% la vot politic”.

Le mulţumesc tuturor peste 2,3 milioane de români care au acordat încrederea lor PNL şi mai ales echipei PNL, celor 280.000 de membri şi activişti care au făcut o campanie excepţională. Rezultatele confirmă că PNL rămâne principala forţă de dreapta a României, la un procent de peste 28% politic. Sigur că pentru noi, care în urmă cu un an de zile, era cotaţi la 14 procente, dublarea procentului electoral la votul politic ne demonstrează că românii au ales în bună cunoştinţă de cauză. PNL are peste 13.000 de consilieri locali, peste 500 de consilieri judeţeni şi PNlL a recâştigat fiefurile din Sectorul 1 Bucureşti, a recâştigat Braşovul prin George Scripcaru, la o diferenţă de peste 4.000 de voturi. Am intrat în inima roşie a României am câştigat Slatina şi Botoşani. La Botoşani, Eftimie colegul nostru a câştigat la 241 de voturi preşedinţia CJ”, a afirmat Rareş Bogdan, luni la sediul partidului din Modrogan.

Întrebat despre posibilitatea ieșirii din coaliția de guvernare, Rareș Bogdan a răspuns: “Suntem un partid responsabil. Nu o să facem doar pentru niște calcule meschine, dezechilibru și haos în România. PNL nu pleacă de la guvernare”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite