Ambasadoarea Kathleen Kavalec: SUA au cel mai înalt respect pentru președintele Iohannis
Ambasadoarea Statelor Unite ale Americii în România, Kathleen Kavalec, a declarat miercuri, la Suceava, că SUA au un respect deosebit pentru preşedintele României, Klaus Iohannis, răspunzând astfel unei întrebări cu privire la anunţul şefului statului privind intenţia sa de a candida pentru funcţia de secretar general al Alianţei Nord Atlantice.
“România este un partener cheie pentru SUA în cadrul NATO, contribuie cu un procent de 2,5 din PIB pentru apărarea sa. România este un aliat cheie şi un partener pe parcursul acestui război teribil de la graniţe şi noi avem cel mai înalt respect pentru preşedintele Iohannis”, a afirmat Kathleen Kavalec, citată de Agerpres.
Ambasadoarea a participat la Suceava la vernisarea expoziţiei fotografice itinerante “Noi, Poporul/ We the People”, care celebrează aniversarea a 25 de ani de Parteneriat Strategic dintre Statele Unite ale Americii şi România.
“Îmi asum această candidatură în numele României”, a declarat Klaus Iohannis, la Palatul Cotroceni.
Pentru a deveni secretarul general al NATO, președintele Klaus Iohannis trebuie să convingă toate cele 32 de țări membre că este cel mai potrivit să îi succeadă lui Jens Stoltenberg.
Deocamdată, olandezul Mark Rutte beneficiază de sprijinul Statelor Unite, Franței și Germaniei, dar sunt și țări care nu îl doresc la șefia Alianței.
Iohannis ar putea fi preferatul statelor de pe flancul estic, iar negocierile internaționale sunt în toi.

