Rafinării și depozite de carburanți din Rusia, în flăcări. Armata ucraineană a câștigat teren în Bahmut. Mai mulți răniți, evacuați din Avdiivka

12 martie 2024, 14:44 (actualizat 12 martie 2024, 20:31)

Panică în Rusia după atacul masiv cu drone al ucrainenilor în localitățile ruse de la frontieră. Au fost țintite mai multe rafinării și depozite de carburanți. Dar asta nu e singura problemă a Moscovei. Grupări paramilitare ruse care luptă împotriva regimului de la Kremlin au anunțat că au făcut incursiuni în zonă, independent de operațiunea armatei ucrainene. Aceasta din urmă câștigă teren pe direcția Bahmut, iar la Avdiivka, sub focul continuu de artilerie, trupele speciale au reușit să evacueze mai mulți răniți.

În imagini au fost surprinse dronele ucrainene în acțiune. Pe străzile din Belgorod se aud, de altfel, și împușcături. În această localitate rusă au fost lovite mai multe obiective, inclusiv clădirile administrative.

Lovitura cea mai mare a fost dată asupra rafinăriilor și depozitelor de combustibili de la granița Ucrainei cu Rusia.

Roman Starovoit, guvernatorul rus al regiunii Kursk: Prieteni, a fost o noapte albă pentru noi toţi. Un atac masiv cu aparate de zbor neidentificate. Am primit informaţii despre asta şi pericolul rachetelor nu a trecut.

Rușii spun că au doborât 25 de drone lansate de Ucraina. Oficialii din regiunile Moscova, Kursk, Tula, Voronej şi Belgorod au raportat, la rândul lor, atacuri cu drone, oferind puţine detalii despre eventualele pagube, dar spunând că nu sunt victime în urma atacurilor.

Imaginile, publicate de agenția ucraineană Unian, au fost surprinse în timpul unui atac al forțelor speciale în Avdiivka. Luna trecută, ucrainenii au anunțat că s-au retras din zonă, iar rușii au anunțat că au cucerit orașul. Ministerul britanic al Apărării susține că rușii nu au mai reușit să avanseze de atunci decât 6 kilometri, dar atacurile rușilor continuă în regiunea Donețk.

Viktor Vorona, procuror al oraşului Selidove: Azi noapte, în jurul orei 1.30, oraşul Selzdove a fost bombardat. Aproximativ 18 case şi 16 blocuri au fost avariate. Două persoane au fost rănite, dar numărul total al victimelor încă nu a fost stabilit.

Pe rețelele de socializare circulă filmulețe cu Legiunea rusă pentru libertate. Sunt unități alcătuite din soldați ruși care luptă alături de Ucraina împotriva Kremlinului.

Potrivit informațiilor care însoțesc imaginile, tancurile acestor unități ar fi intrat simultan în regiunile Belgorod și Kursk din Rusia. Iar legiunea pentru libertate are și un mesaj pentru ruși.

”Noi nu venim să ucidem, să distrugem, să pedepsim. Noi venim să vă eliberăm de sărăcie, de mizerie, de nesiguranţă. Venim să vă eliberăm de dictatura unei organizaţii teroriste care a pus mâna pe putere”, a spus purtătorul de cuvânt al Legiunii.

Armata ucraineană declară că grupurile naţionaliştilor ruşi desfășoară operațiuni pe teritoriul rusesc independent de Ucraina și că la aceste operațiuni participă și un al treilea grup denumit Corpul Voluntarilor Ruşi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite