Atenție unde vă faceți analizele! Rezultatul nu trebuie interpretat în baza informațiilor de pe Internet

7 February 2024, 09:41 (actualizat 7 February 2024, 09:42)

Mare atenție unde vă faceți analizele medicale și mai ales cum interpretați rezultatele obținute. O femeie din Timisoara a cheltuit aproape 1500 de lei pe trei seturi de analize, la trei laboratoare diferite, iar în loc să se concluzioneze de ce se simte rău, și-a făcut mai mult rău.

Femeia, în vârstă de 37 de ani, a început să se simtă slăbită și obosită și a vrut să vadă de ce. Și-a făcut un set de analize, pe care le-a interpretat singură, astfel a ajuns la concluzia că este anemică.

După aproximativ două luni de zile, în care nu a urmat niciun tratament, și-a făcut un nou set de analize, la un alt laborator. De această dată, analizele au indicat, potrivit propriei estimări, un nivel crescut al fierului în organism. Căutările pe internet au dus-o la concluzia că suferă de o boală cronică. S-a speriat îngrozitor așa că a doua zi s-a dus la un alt laborator unde a efectuat un alt set de analize.

Evident, și rezultatul acestora a fost diferit. Femeia a intrat în panică, așa că în loc să se liniștească a realizat că a cheltuit și bani, și s-a si speriat.

Odată ajunse în fața unui medic, acesta a concluzionat că analizele sunt în parametrii.

Medicul a explicat că diferențele dintre rezultatele analizelor vin din faptul că metoda de lucru a investigațiilor diferă de la un laborator la altul.

Medicii atrag atenția ca pacienții să nu interpreteze singuri rezultatul analizelor sau consultând internetul, ci trebuie interpretate de un specialist.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite