Reuters: Rusia se chinuie să își vândă țițeiul, 14 tancuri petroliere sunt blocate
14 tancuri petroliere încărcate cu 10 milioane de barili de țiței rusesc Sokol sunt blocate de săptămâni în largul coastei Coreei de Sud. Nu au putut fi vândute din cauza sancțiunilor americane și a problemelor de plată, au confirmat doi comercianți, ale căror spuse sunt susținute de datele de transport maritim coroborate de Reuters.
Cantitatea reprezintă producția adunată în 45 de zile în cadrul proiectului Sakhalin-1, cândva o afacere emblematică a Exxon Mobil, care a părăsit Rusia după invadarea Ucrainei de către Moscova.
Sakhalin-1 a fost unul dintre primele proiecte post-sovietice din Rusia încheiate în baza unui acord de partajare a producției.
Când Exxon Mobil a plecat în 2022, producția a scăzut până aproape de zero și nu și-a revenit complet de atunci. Dificultățile în vânzarea acestui țiței reprezintă una dintre cele mai importante provocări cu care s-a confruntat Moscova de când Occidentul a impus sancțiuni și una dintre cele mai grave perturbări ale exporturilor de petrol rusesc din ultimii 2 ani.
Anul trecut, Statele Unite au impus sancțiuni mai multor nave și companii implicate în transportul țițeiului Sokol.
Vineri, 14 nave încărcate cu țiței Sokol au fost blocate în apropierea portului Yosu din Coreea de Sud – 11 nave Aframax și 3 transportatori de țiței foarte mari (VLCC), potrivit datelor LSEG, Kpler și ale comercianților, analizate de Reuters.
Supertancurile (VLCC) La Balena, Nireta și Nellis, cu aproximativ 3,2 milioane de barili la bord, aflate în prezent lângă Yosu, Coreea de Sud, acționează ca depozite plutitoare pentru petrolul rusesc, au declarat surse Reuters. Afirmațiile sunt confirmate de datele de transport Kpler și LSEG.
VLCC-urile acceptau anterior petrol de la mai multe nave Aframax. Furnizarea de volume de petrol de la nave mai mici la cele mai mari ajută la economisiri în domeniul transportului de marfă.
Restul petrolului Sokol încărcat din noiembrie până în ianuarie este stocat pe vase mai mici Aframax (care pot să transporte 500.000-800.000 de barili) – Krymsk, NS Commander, Sakhalin Island, Liteyny Prospect, NS Century, NS Lion, NS Antarctic, Jaguar, Vostochny Prospect, Pavel Chernysh și Viktor Titov.
Livrările de țiței Sokol către Indian Oil Corp (IOC.NS) au fost întârziate de chestiunile de plată, forțând cea mai mare rafinărie din India să apeleze la stocuri și să cumpere mai mult petrol din Orientul Mijlociu.
O sursă apropiată de compania indiană a declarat că aceasta nu preconizează în viitorul apropiat nicio recepție de țiței Sokol, din cauza unui dezacord privind moneda de plată. Indian Oil Corp este singurul operator de stat care are un acord anual pentru a cumpăra o varietate de țiței rusesc, inclusiv Sokol, de la gigantul petrolier rus Rosneft.
Niciuna dintre cele două companii nu a răspuns solicitărilor de a comenta situația.
Potrivit mai multor surse de presă, partea indiană refuză să plătească petrolul în dolari, de teamă să nu cadă sub sancțiunile SUA. Se oferă să plătească în rupii, ceea ce partea rusă nu mai este de acord.

