Ninge în cea mai mare parte a țării, începând de mâine. Vremea se răcește, de sâmbătă

18 January 2024, 14:47 (actualizat 18 January 2024, 23:16)

Vremea se răcește simțitor în weekend. După mai multe zile cu temperaturi în creștere, sfârșitul de săptămână vine cu ninsori și ger. Sâmbătă, în miezul zilei, la București temperatura abia va ajunge la 0 grade, după ce mâine ne vom bucura de o vreme mai degrabă de primăvară, de +14 grade. Schimbarea bruscă de temperatură pune la grea încercare imunitatea copiilor şi a vârstnicilor și poate crea probleme în special celor cu boli cronice.

Temperatura aerului va atinge mâine 14 grade. Precipitaţiile sub formă de ploaie se vor extinde, de la vest spre est, în prima parte a zilei. Dar peste noapte se vor transforma în ninsoare.

Oana Catrina, meteorolog de serviciu ANM: De mâine vom avea parte de schimbări în ce privește forma precipitațiilor, pentru că vor fi precipitații în toate regiunile, dar vor fi la început în partea de vest, centru, nord, nord-est sub formă de lapoviță și ninsoare iar apoi, din a doua parte a zilei, de mâine, doar ninsori. Pentru ca în partea de sud a teritoriului, în Oltenia, Muntenia și în Dobrogea, mâine să fie doar ploi pe parcursul serii și la începutul nopții, iar din a doua parte a nopții și în aceste regiuni precipitațiile să se transforme în lapoviță, la început, iar apoi în ninsoare. Sâmbătă va fi o răcire accentuată a vremii, vor fi temperaturi normale pentru perioada în care ne aflăm, sâmbătă vor fi maxime între -3 și +4 grade Celsius. În jumătatea de sud a teritoriului, pe arii extinse, va ninge pe parcursul zilei, iar duminică, vremea va fi frumoasă, dar rece, însă nu vor fi precipitații. Iar pentru duminică, o vreme în general frumoasă, dar rece, local geroasă noaptea în depresiunile din estul Transilvaniei. Strat de zăpadă local consistent se va depune în zona montană, în timp ce în București vorbim de un sol cald, motiv pentru care nu apreciem să se depună un strat de zăpadă consistent.

A fost o iarnă cu puțină zăpadă până acum, mai ales în București. Iar vremea neobişnuit de caldă a favorizat virozele.

Vârstnicii, copiii și persoanele cu boli cronice sunt primii afectați de schimbările bruște de temperatură. Medicii atrag atenția și asupra unei altei situații care favorizează răspândirea gripei și virozelor.

Gheorghe Alexandrescu, medic primar, medicină de familie: Nu prea se mai pune mare preț pe imunitate, din păcate, în ultima perioadă, lumea se vaccinează tot mai puțin. Și aici îmi permit să trag un semnal de alarmă. Sunt foarte puțini anul asta care s-au vaccinat antigripal. În aceste condiții de temperatură ridicată, virușii se pot multiplica în voie. Iar scăderea bruscă de temperatură este resimțită în special de categoriile expuse.

Meteorologii anunță că va fi frig și la începutul săptămânii viitoare. Dar vor fi mai puține precipitații. Iar în București, la mijlocul săptămânii vor dispărea și norii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite