Polonia a reţinut o femeie din Belarus bănuită de spionaj

Agenția de Securitate din Polonia, restricții / / Profimedia Images
Agenția de Securitate din Polonia, restricții / / Profimedia Images
9 January 2024, 10:34

Polonia a reţinut o femeie din Belarus bănuită de spionaj şi de furnizarea către serviciile de securitate de la Minsk a unor informaţii despre diaspora din Polonia, a anunţat marţi Agenţia de Securitate Internă poloneză, potrivit Reuters.

Polonia, care a ajuns un hub pentru livrările militare occidentale către Ucraina, susţine că a devenit o ţintă majoră a spionilor ruşi, acuzând Moscova şi pe aliatul acesteia, Belarus, că încearcă să o destabilizeze.

“La 20 decembrie 2023, ofiţeri ai Agenţiei de Securitate Internă au reţinut o cetăţeană a Republicii Belarus, sub suspiciunea că ar fi spionat pentru serviciile speciale belaruse – Comitetul pentru Securitatea Statului din Republica Belarus” (KGB), se arată într-un comunicat.

“Timp de mai multe luni, femeia a furnizat serviciului menţionat informaţii despre membrii diasporei belaruse (…), precum şi date despre organizaţiile care reunesc belaruşi şi polonezi de naţionalitate belarusă”.

Femeia a fost plasată în arest preventiv pentru 3 luni, după ce i-au fost prezentate acuzaţiile. 

Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite